Zeytinyağlı kereviz dolması nasıl yapılır ?

Sağlıklı zayıflama istiyorsanız ve diyet yemek tarifleri arıyorsanız zeytinyağlı kereviz dolması sağlıklı diyet listesinde yer alması gereken bir diyet yemek tarifi. Diyet yemeklerinin en sağlıklılarından birisi zeytinyağlı kereviz dolmasıdır. Zeytinyağlı kereviz dolması zayıflama diyeti yapanların gözdesidir.

Zeytinyağlı kereviz dolması malzemeleri:

3 tane kereviz.

1 tane soğan

Hazır garnitür

2 tane portakal

1 tatlı kaşığı toz şeker

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Dereotu

Zeytinyağlı kereviz dolması nasıl yapılır?

Zeytinyağlı kereviz dolması yapımı için önce kerevizler soyulur ve enlemesine ikiye bölünür. Bıçakla kerevizlerin ortasına oyuk açılır.

Soğanlar yemeklik doğranıp tencerede zeytinyağı ile sotelenir. Az önce soyup içini oyduğumuz kerevizler oyuk kısmı yukarı gelecek şekilde tencereye yerleştirilir. Hazır garnitürün suyunu süzüp kerevizlere paylaştırılır. Kerevizin yeşil kısımları varsa doğrayıp kerevizlerin üzerlerine koyulur.

Portakalların suyu sıkılır. Çaydanlığın yarısına kadar su doldurup ısıtılır. Ilık su ve portakal suyu hafif hafif tencereye dökülür. Kerevizlerin üzerini hafifçe geçsin yeter. Şeker de ilave edilerek orta ateşte pişirilir. Kaynamaya başlayınca tuz atılıp ocağın altı kısılır. Kerevizler yumuşayınca zeytinyağlı kereviz dolması pişmiş demektir. Pişince zeytinyağlı kereviz dolmaları üzerine doğranmış dereotu serpilir. İster ılık isterse de soğuk servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bu yazı 720 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak