Zarar verici bir ilişkide olabilirsiniz

İnsanlar bazen yaşadıklarından zarar gördüğünü hissetmez, tükendikten sonra durumun farkına varır. Bazı arkadaşlık ilişkileri de böyledir. Kolay kolay zarar gördüğünüzü hissetmezsiniz. Bazen bu yıllarca devam eder.

Peki bunun sırrı nedir? Bir arkadaşınız size yıllarca zarar veriyor ve siz bunu çok sonra anlayabiliyorsunuz. Anladığınız zamana kadar epey hasar görmüş oluyorsunuz.

Bunun sırrı arkadaşınızın size bilerek zarar vermiyor olması veya arkadaşınızın zararının yanı sıra faydasının da dokunuyor olmasıdır.

İnsanlar kendilerine kötü niyetle yapılmış bir hareketi tehdit olarak algılar ve hemen savunma durumuna geçerek tedbir alırlar. Kötü niyetle yapılmamış hareketler ise tehdit olarak algılanmaz. Bazı arkadaşlık ilişkilerinde de bu durum yaşanır. Örnek vermek gerekirse çok dominant biriyle arkadaşlık yapıyorsanız sizi ister istemez ezecektir. Arkadaşınız aslında size zarar vermek istemese de zaman zaman sizin küçük düşmenize, pasifize olmanıza sebep olabilecektir. Yada  “müdahaleci” yapıda bir arkadaşınız olduğunu varsayalım. Size kendi hayatınızı yaşamaya müsaade etmeyecektir. Başka bir örnek de hayatı “olumsuz” yaşayan arkadaştır.

Verdiğimiz örnekleri genişletmek mümkündür. Bazı arkadaşlar size istemeseler bile zarar verebilirler. Sizde iyi niyetli oldukları için bir tehdit algılamayabilir ve gördüğünüz zarardan habersiz arkadaşlığınızı sürdürüyor olabilirsiniz.

Bazı durumlarda da arkadaşınızın size zarar verdiğini bilirsiniz ama faydaları da vardır. Belki de mecburiyet hissedersiniz. Çünkü “denize düşmüş” misali ortamda yaklaşabileceğiniz başka birisi yoktur.

Aslında uzun vadeli düşünüldüğünde bu tür ilişkiler sizin için en tehlikelidirler. Çünkü zararı hissetmezsiniz.

Nasıl farkına varırım?

Arkadaşınız ile geçirilen süreleri nasıl algılıyorsunuz? Keyifli anlar mı sıkıntılı anlar mı?

Giderek tükendiğinizi mi hissediyorsunuz?

Sürekli onun ihtiyaçları ve konuları mı konuşuluyor?

Değer görmediğinizi, küçük düştüğünüzü, önemsenmediğinizi  hissettiniz mi?

Güveninizi sarsacak davranışlarda bulunuyor mu?

Kendinize bu soruları sormalısınız. Belki de zararlı bir ilişkidesinizdir kimbilir?

 

Bu yazı 598 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak