Yemek Duası

Paylaş
 

Bugün size yemeklerden sonra okuyabileceğiniz yemek duası vermek istiyorum. Yemeklerden sonra diyorum çünkü yemek duası yemeklerden sonra okunur. Peygamberimiz (SAS) genellikle böyle yapmıştır. Belki duayı yemekten önce yapan Hristiyanlara muhalefet olsun diye, belki yemeği yedikten sonra şükrü daha derinden hissettiği için belki de sadece öyle olması gerektiği için Peygamberimiz (SAS) duayı yemek yedikten sonra yapmıştır.

Esasen yemekten sonra illaki şu dua okunur diye bir şey yoktur. Hiç dua bilmeyen “Elhamdülillah” da diyebilir. Ama Peygamberimiz (SAS) çoğu kere farklı farklı dualar okumuştur. Peygamberimizin (SAS)’in sünnetini yaşatmak için yemek duası okumak sünnettir.

Yemek duası nimetleri veren Yaratıcıyı (cc) hatırlatması bakımından mühimdir. Bu sayede bizi yoktan var eden, yarattıktan sonra nimet veren, yaşamımızı sürdürmemiz için binlerce kutlu döngüyü yaratan Yaratıcıyı hatırlamış ve Ona hamd etmiş oluruz.

                                                       Yemek Duası

 Arapçası:

Yemek duası

Yemek duası

Okunuşu:

El-hamdü-lillahillezi eşbeana ve ervana min-gayrı-havlin minna ve la kuvveh. Allahümme at’imhüm kema at’amuna. Allahümmerzukna kalben takıyyen, mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakıyyen velhamdülillahi rabbilâlemin:

Manası:

Bizim gücümüz kuvvetimiz olmadan, bizi nimetleri ile doyuran ve susuzluğumuzu gideren Allahü teâlâya hamd olsun. Ya Rabbi, bize bu yemeğin hazırlanmasında emeği geçen ve bize bu nimetleri ikram edenlere sen de ikram et. Ya Rabbi, bizim kalbimizi şirk ve kötülüklerden koru. Bizlere, dinimizin emirlerine uyan bir kalb nasip eyle.

Bu yazı 3271 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak