Yapay şelale yapımı, süs havuzu nasıl yapılır?

Paylaş
 

Yapay şelale yapımı becerebilenler için hiç de zor değil. Düşünsenize bir kere balkonda oturuyorsunuz yanınızdaki yapay şelaleden şırıl şırıl sular akıyor… Yoğun geçen bir günün sonunda balkona kurulup manzarayı seyrederken arka fondan gelen yapay şelale sesi oldukça dinlendiricidir, yıpranan sinirlere iyi gelir. Balkonunuza renk katar ayrıca…

Yapay şelale olmasın da süs havuzu olsun isterseniz. İkisinin yapımı da aynı. Yapay şelale veya süs havuzu yaptıktan sonra su kendi içinde devir daim ediyor. Yani etrafı batırma durumu yok. Bir kere yapay şelale veya süs havuzu yapımı için uğraşıyorsunuz sonrasında hiçbir bakımı veya pisliği yok, sadece keyfinize bakacaksınız.

Yapay şelale yapımı için usta çağırsanız sizden yüklü para ister, üstelik tam olarak becerip beceremeyeceği de meçhul. Başka bir sorunda yapay şelalenin veya süs havuzunun nasıl bir şey olacağı. Belki ustaya gösterseniz, tarif etseniz yapacak. Maalesef yapay şelale yapımı veya süs havuzu yapımı ile ilgili internette doyurucu bilgi, açıklayıcı görsel yok.

İnternette yapay şelale yapımını araştırsanız ya anlaşılmaz tarifler ya da kısacık bilgiler var.  Yapay şelalenin nasıl yapıldığını tam ve detaylı olarak açıklayan resim veya video bulmak zor.

Neyse ki yapay şelale yapımını ustalıkla beceren Erhan Bey var. Kendisi evinin balkonu için şık bir yapay şelale yapmış ve nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatmış. Süs havuzu da aynı yapay şelale gibi yapılıyor.

Bu iş ne tahmin ettiğiniz kadar zor, ne de masraflı. Aşağıdaki malzeme listesiyle hırdavatçıya gidin. Az buçuk el beceriniz varsa muhtemelen başarırsınız. Yapamasanız da mühim değil. İlk seferinde olmazsa ikinci seferini ustaya yaptırırsınız.

Bu tür işlerin en güzel tarafı meraklıları ile birlikte yapmak. Bir iki arkadaşınızı çağırın hafta sonunda birlikte keyifle yapın. Bir şeyleri başarma duygusu güzel olduğu gibi icraat esnasında yaşanan küçük aksaklıklar da sonraki zamanlarda mizah kaynağı oluyor. Hatırladıkça güler keyif alırsınız.

Arkadaşlarınızı çağırmanızın bir başka fonksiyonu daha var. O da eserinizi sizin yaptığınızı cümle cihana  duyurmaya ve becerinizi ispatlamaya yarıyor. Belki de yapıldığı zaman olağanüstü görünen yapay şelaleyi sizin yaptığınıza inanmayacaklar kimbilir?

Yapay şelale yapımında kullanılan malzemeler:

-1 adet sert strafor

-1 kutu Solventsiz silikon

-1 kutu poliüretan köpük

-1 kutu beyaz silikonlu su bazlı boya

-Akvaryum su motoru

-İnce su borusu

-Maket bıçağı

-1 mt. Mavi Led ışık ve adaptör

Balkonunuzun büyüklüğüne göre aşağıdaki resimde görüldüğü gibi straforu keserek önce havuz kısmını sonra şelalenin katlarını silikon ile yapıştırın. Havuzun kenarına sızmaması için silikon çekin ve kurumasını bekleyin.

yapay şelale

yapay şelale

Su bazlı boya ile straforun her yerini boyayın ve kurumasını bekleyin.

yapay şelale

Poliüretan köpüğü dikkatlice kabararak şekil alacağını düşünerek sıkın.

yapay şelale

Köpük kuruduktan sonra su bazlı boya ile ikinci kat boyayın.

yapay şelale

Kuruduktan sonra şelale katlarının alt kısmına mavi led lambaları yapıştırın. Adaptöre bağladığınız led ışıkları ve su motorunu çalıştırın. Şelalenin içini akvaryum  bitkileri, dışını ise canlı çiçekler ile süsleyebilirsiniz.  Balkonunuzda keyifli saatler geçirmeniz dileğiyle.

yapay şelale

* Yapay şelalenin proje tasarımı,yapımı, detaylı tarif ve fotoğraflar Şehir Plancısı Erhan PALA Bey’a aittir. Katkıları için Sayın Erhan PALA Bey’e teşekkür ederiz.

 

Bu yazı 10946 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. Mustafa dedi ki:

  Yapay şelale yapımı için Erhan pala beye ve bu bilgiden faydalanmamıza yardımcı olan sayfa yöneticisine sonsuz teşekkürler ederim bende yapım aşamasındayım

 2. selvi türk dedi ki:

  çok beğendim araığım sanırım .. ben sadece suyun devamlı akıp akmadığını merak ediyorum. devir daim olup olamdığını ?

 3. Soner dedi ki:

  Akvaryum motorunu nasıl yerleştirmemiz lazım devir daim yapması için

 4. Önder dedi ki:

  Çok güzel yapmışsınız bende aynı malzemeleri kullanarak yaptım .fakat yaptığım selale yükseklik 1 metre havuz genişliği 60 cm e büyük akvaryum motorunu aldim ama suyu yukarı kadar basmıyor ce birde altından su sızdırıyor sızıntıyı bir türlü kesemedim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursaniz çok memnun olurum çünkü benim bir haftami aldi yapamazsam giden zamanıma ariycam saygilar

Bir yorum bırak