Turşu nasıl yapılır ?

Paylaş
 

Hazır turşuda aradığı lezzeti bulamayanlara turşunun kısa ama yeterli bir tarifini verelim..

Turşuyu seviyorsanız evde kısa sürede kendiniz de yapabilirsiniz. Birkaç adımda turşu nasıl kurulur kısaca anlatalım.

1.Kullanılacak sebzelerin seçilmesi:

Turşu için kullanılacak sebzeler taze ve körpe olmalıdır. İster karışık isterse sadece tek cins malzemeden turşu kurabilirsiniz. Turşuda salatalık biber oranı gibi oranlar yoktur, istediğiniz gibi karışım hazırlayabilirsiniz. Favori turşu sebzeleri salatalık, sivribiber, yeşil domates, beyaz lahana, taze fasulye olmakla birlikte, acur, kelek,havuç gibi sebzeler de kullanılır. Birde kırmızı biber, kırmızı lahana ve kesik limon gibi daha çok dekoratif özelliği olan malzemeler var.

Turşunun iyi olması için sebze seçiminde dikkat edilecek hususlar

Salatalık: Salatalığı normal salatalık değil küçük ve tırtıklı “kornişon” salatalığından seçmelisiniz. Görünümü parlak ve kırıldığında gevrek olmalı salatalığın.

Biber:Biberi de özel seçmelisiniz. Köy biberi diye satılan biberleri, çarlistonu ve iri ve sert sivri biberi turşuda kullanamazsınız. Mümkünse bir yerlerden organik sivri biber bulmaya çalışın. Bulamazsanız körpelerinden sivri biber veya kıl biber seçmelisiniz.

Domates:Domates kullanacaksanız yeşil domates kullanın, fazla büyük olmasın. Midesinde problem olanlar yeşil domatesten uzak dursa iyi olur. Turşuda yeşil domatesin tadı çok keskin olacaktır.

Fasulye:Fasulye seçiminde boncuk ayşe veya şeker fasulyeyi tercih etmemelisiniz. Yine “ayşe kadın” diye satılan içleri dolgun olmayan bir fasulye türü var, onu tercih etmelisiniz. Turşuda fasulye kullanımı çok önemlidir. Fasulye turşuda mayalanma (zamanlar turşunun üzerinde beliren beyazlıklar) hızını artırır. Karışık turşuda fasulye kullanacaksanız ya az kullanın yada kesinlikle turşuyu güneş görmeyen serin bir yerde saklayın. Fasulyeyi çok seviyorum diyorsanız ayrıca fasulye turşusu kurmanız daha uygun olacaktır.

Lahana: Lahana çok yer kapladığı ve diğer sebzelere nazaran geç piyasaya çıktığı için turşuyu kurarken lahana kullanmak zorunda değilsiniz. Kurduğunuz turşu eksildikçe ilerleyen aylarda lahana ile takviye etme imkanınız olacaktır.

Turşu kurmada acemiyseniz sebze seçiminde macera aramayın. Her sebzenin turşusu olur ama her sebzenin turşusu güzel olur diye düşünmeyin.

2.Turşuda kullanılacak malzemelerin oranı:

Turşu kurarken su, sirke ve tuz oranının tutturulması çok önemlidir. Bu oran bir litre suya yarım su bardağı sirke, 5 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1-2 baş sarımsak şeklindedir.

Sirkenin üzüm sirkesi, tuzun kaya tuzu olması gerekir. Keskin bir turşu isteniyorsa sirke miktarı biraz daha artırılabilir. Sirke oranı arttıkça turşu daha çabuk döner ve daha keskin olur ama turşu ömrü de kısalır. Bunun aksine gereğinden az sirke kullanılırsa turşu geç döneceği gibi turşuda mikroorganizmalar üreyebilir.

Tuzun da kesinlikle kaya tuzu veya salamura tuzu olması gerekir. Sofra tuzu kullanılırsa turşu daha tuzlu olur.

Sarımsak da turşuda kullanılması zaruri malzemelerdendir. Fakat miktarında kendinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

Turşuda limon tuzu da kullanılması tavsiye edilir ama zorunlu değildir.

Turşuda kullanmanızı tavsiye edeceğimiz bir malzeme de maydanozdur. Maydanoz turşunun en üstüne konur. Maydonozun yanı sıra defne yaprağı veya dereotu da kullanabilirsiniz.

3.Turşu nasıl yapılır?

Turşu yapımına başlamadan önce sebzelerin iyice yıkanması gerekir. Sarımsaklar soyulmalı, salatalık ve biberlerin kurumuş çiçekleri ayıklanmalıdır. Sarımsakların kısa sürede soyulması için ıslatmanız faydalı olacaktır. Sebzelerin içindeki çürük, kart ve kırıkların da ayıklanması gerekir.

Sebzelerin çatalla delinmesi veya bıçakla küçük çentikler atılması turşu suyunun sebze içine girmesi açısından faydalıdır. Fakat abartılmamalıdır.

Turşu malzemelerini avuç avuç bidona doldurun, aralara sarımsakları serpiştirin. Sirkeli karışımı başka bir kapta hazırlayın. Sebzelerin bidona yerleştirilmesi bitince bidona sirkeli karışımı ilave edin. En üste maydanoz yerleştirin. Maydanozun üzerine de yıkanmış ve sebzeleri stabil tutmaya yarayan taş koyun.

Turşunun kapağını sıkıca kapattıktan sonra düz bir zeminde oda sıcaklığında bekletin. Yaklaşık iki gün sonra sebzeler suyun birazını çekmiş olacaktır. Eksilen suyu tamamlayın ve bidonun kapağını sıkıca kapatınız. Turşu bidonu yaklaşık 4-6 hafta oda sıcaklığında bekletilince yenmeye hazır hale gelir. Turşu yenebilecek hale geldiğinde turşu bidonunu serin ve güneş görmeyen bir yere koyunuz.

Bu yazı 2391 kere okundu.
 • Site Yorum

9 adet yorum var.

 1. Arife KILIÇLI dedi ki:

  Tarife göre turşu kurdum bakalım olacak mı?

 2. Canan KENDİRLİ dedi ki:

  ben ay önce bu tarife turşu kurdum ve çok güzel oldu. bugün ilk turşumu yiyorum

 3. yeşim sultan dedi ki:

  ilk turşumu bu tarife göre kuracağım

 4. Meryem yılmaz dedi ki:

  oluyor bu tarif deneyebilisiniz

 5. naime kahraman dedi ki:

  bu tarif tutuyor

 6. refika halıcı dedi ki:

  turşu zamanı geçti mi acaba?

 7. Can Yoldaşı Bulvarı dedi ki:

  Turşu nasıl yapılıyor hocam bilmiyorum ama reflü nasıl yapılır biliyom. Reflü her daim turşu yemekle yapılır. Aman ha!…

 8. Lefter1966 dedi ki:

  Hazır turşunun tadı, bu tarifin adı (reklamı) yok. Bu tarifleri vermeniz önemli efendim. Vatandaş yemekten soğudu. Turşusuz kuru fasulye, pilav düeti, onlarsız hayatın tadı olmaz, yaşamanın anlamı olmaz. Atatürk’ün en çok sevdiği, neredeyse her öğün yediği kuru fasulye, pilavdır.

 9. natalya yılmaz dedi ki:

  tutuyor bu tarif

Bir yorum bırak