Türkçe şükür duası

Paylaş
 

Kuranı Kerim’in bir çok yerinde “Efe la yeşkurun” yani “Hala şükretmeyecekler mi ?” denilmektedir. Aynı şekilde Rahman Suresinde bir çok yerde “Febieyyi alai rabbikuma tukezziban.” yani “Rabbinizin nimetlerini nasıl yalanlarsınız?” denilmektedir.

Şükür, nimeti verene karşı duyulan minnetin açık bir göstergesidir.O yüzden, kendisinden bir iyilik gördüğümüz kişiye teşekkür ederiz. Şükür ve minneti en çok hak edense, mülkün mutlak sahibi olan Allah-ü Teâlâ’dır. Zaman zaman nankörlük edip, elimizdekini azımsıyor olsak da, nimet deryasında  yüzdüğümüzü kimse inkâr edemez.

En basitinden bir ihtiyacımızı gideren kişiye minnetimizi defalarca dile getirirken, sayısız ihtiyacımızı karşılayan Rabbimize şükrü hakkıyla yerine getirebiliyor muyuz? Mesela kalp ameliyatımızı başarıyla gerçekleştiren doktora bu çabasından dolayı defalarca teşekkür ediyoruz. Aynı teşekkürü o kalbi yoktan var eden Rabbimize karşı da yapmamız gerekmiyor mu?

Bizler “Ne kadar tüketiyorsan o kadar mutlusun” gibi dünyaperest anlayıştan vazgeçip; “ Çok şükür bugün de karnımız doydu.” diyerek Rabbimize şükretmeyi bilmeliyiz.

Şükür ile ilgili Mevlana Hazretlerini dinleyelim:

“Nimete şükretmek nimetten daha hoştur. Şükrü seven kimse, şükrü bırakır da nimet tarafına gider mi? Şükretmek, nimetin canıdır. Nimet ise deri gibidir, kabuk gibidir. Çünkü seni dostun kapısına ancak şükür götürür. Nimet insana uyanıklığın zıddına gaflet de verebilir. Şükretmek ise daima uyanıklık getirir. Sen aklını başına al da şükür nimeti ile gerçek nimeti avla!”

Rızka şükür ile ilgili Hz. Ali (ra)’dan bir örnek verelim:

İbn A’bad anlatıyor:

Hz. Ali r.a. bir gün bana:

Ey İbn A’bad, yemeğin hakkı nedir bilir misin, diye sordu.

Nedir ey Ebu Talib’in oğlu, dedim.

Bismillah, Allah’ım verdiğin rızıkları bizim için bereketli kıl.” demendir, dedi. Sonra:

Yemeğin şükrü nedir, diye sordu.

Onun şükrü nedir, diye kendisine sordum.

Bizi yediren ve içiren Allah’a hamd olsun.” demendir, buyurdu.

Hz. Ali (r.a) şükür ve nimet ilişkisini şu sözleriyle ortaya koyar:

“Nimet şükre ulaştırır. Şükürse nimetin artmasıyla doğrudan ilişkilidir. Her ikisi birbirine yakın iki boynuz gibidirler. Kuldan şükür kesilmediği sürece, Allah-ü Teâlâ’dan nimeti artırmak asla kesilmez.”

Türkçe Şükür Duası

Kainatın yaratıcısı ve yaşatıcısı Yüce Allah’a sonsuz hamd ü sena ve şükür; bütün resullerin seyyidi, enbiyanın imamı, asfiyanın serveri, mahlukatın ekmeli ve mürşidlerin sultanı Hazreti Muhammed Mustafa’ya, âline ve ashabına da nihayetsiz salât ü selam olsun.

Ey her zaman kullarına rahmet ve merhametiyle muamele eden Yüce Allahımız! Sen’den bu düşkün kullarına da merhamet edip bizi de iman-ı kâmil ve marifet-i tâmme ile donatmanı dileniyoruz. Sinelerimizde, Sen’in azamet ve ululuğunun hakkı olan hürmete kaynak teşkil edebilecek mehâbet, mehâfet ve vuslata karşı şevk ü iştiyak hislerini uyaracak yegane Zat Sen’sin! Ne olur, bu lütuflarından bizi mahrum bırakma! Bizleri razı ve hoşnut olacağın amellere muvaffak kıl.. taklide takılmayarak kendi iman binasını kendi cehd ü gayretiyle ikame eden, bu imanın tabiî bir neticesi olarak da yaptıklarını hep arızasız ve kusursuz olarak yerine getiren ve haklarında yerde-gökte ‘vüdd’/sevgi vaz’ettiğin kullarından eyle.. sadakatı, ihlası, Hak huzurunda hep hürmet içinde iki büklüm olup mütevazi davranmayı yani hudû ve huşûu da fıtratlarımızın bir yanı haline getir!

Ya Rab! Sen hak kelâmında ifade buyuruyorsun ki: “(Kullarım!) Bana dua edin, ben de o dualarınıza cevap vereyim!” İşte kapıkulların olarak huzurundayız ve Sana teveccüh ediyor, hakkımızda vereceğin hükmünü bekliyoruz. Ne olur, bahtına düştük, dualarımızı kabul etmemek suretiyle bizi haybete dûçar kalan zavallılardan eyleme; eyleme ve Yüce Kitab’ında vaadde bulunduğun gibi dualarımıza icabet eyle!..

Bizim de Efendimiz, bütün ebrar ve ahyârın da Efendisi olan Hazreti Ahmed ü Mahmud u Muhammed Mustafa’ya, peygamber hanesinin seçkin fertlerine ve ashâb-ı güzîne salât ü selam ederek bunları Sen’den dileniyoruz. Dualarımızı kabul buyur Rabbimiz!..

 

Bu yazı 4622 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. BEYZA NUR dedi ki:

  Çoooooooooook teşekkür ederim bu dua çok güzel bir şükür duasıydı inşallah canım içi canım Rabbim güzel Rabbim ulu ve yüce Rabbim bu duayı okudum inşallah kabul eder. RABBÎME SONSUZ ŞÜKRÜ SENALAR OLSUN.
  SELAMÜN ALEYKÜM

 2. mete dedi ki:

  aleyküm selam

 3. ESAT dedi ki:

  TEŞEKÜREDERİM

Bir yorum bırak