Türk usulü Dukan diyeti ile hızlı zayıflayın

Dukan diyeti son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir diyet. Rivayete göre Fransızlar bu diyete göre zayıflıyormuş. Dukan diyetinin bir özelliği de sadece “kitaba göre” yapılabilmesi ve uygulayanları ağız tadından mahrum bırakması. Özellikle yasaklılar listesinin oldukça kalabalık olması Türk hanımlarının gözünü korkutuyor. Ama yine de kadınlarımız Dükan diyeti nasıl yapılır diye merak etmeden duramıyor. Sizin için dukan diyetinin ne olduğunu ve dukan diyetinin nasıl yapıldığını kısaca anlatalım.

Dukan diyeti nedir?

Dukan diyeti proteine dayalı hızlı kilo vermeye dayalı bir diyettir. Proteine dayalı diyetler kilo vermede etkili olduğu için diyetisyenlerin hazırladığı diyet menülerinde sıkça protein yer alır zaten. Dukan diyetinin sıradan protein diyetlerinden farkı işi karmaşıklaştırıp uzun vadeye yayarak diyette istikrar sağlamak. Aslına bakılırsa bu karma karışıklığın sebebi birazda Doktor Dukan’ın kitabı. Çünkü kitabı almadan bu kadar karmaşık ve uzun diyeti uygulamanız neredeyse imkansız. Bu sayede kitap çok satılmış, Doktor Dukan’ın ismi de daha fazla duyulmuş oluyor.

Doktor Dukan’ın başarısının asıl sebebi ise diyeti Fransız yemek alışkanlıklarından esinlenerek hazırlamış olması. Böylece Fransızlar yemek tarzlarında ufak bir değişiklik yaparak diyeti uygulayabiliyorlar. Diyet süresinin uzun olması ve kitaba mutlak bağlı kalınması sayesinde istikrar korunuyor ve kilo verilebiliyor. Fransız yemeklerinin dünya çapında ünlü olduğu ve Fransız kadınlarının da zayıf olduğu göz önüne alınırsa Dukan diyetinin başarısının sırrı anlaşılmış olur.

Fransız yemek tarzı et-şarap kombinasyonlarına ve akşamları hafif yemek-bol muhabbet düzenine dayanıyor. Yani Fransızlar protein diyeti yapmaya uygun yaşıyorlar. Türkler olarak biz de et severiz, hatta dönerlerimiz, kebaplarımız da dünya çapında meşhurdur. Ama Fransızlar avuç içi kadar yağsız biftekle yarım saat muhabbet eşliğinde yemek yerken, biz kuyruk yağı katılmış dönerleri tıka basa yiyip üzerine tatlıyı mideye indiriyoruz. Üstelik akşam yemeğinde çok yiyen bir milletiz.

Dukan Diyeti zayıflatır mı?

Dukan diyeti harfiyen uygulandığında hızlı zayıflama sağlar. Bununla birlikte kişinin zayıflaması için diyetin yanı sıra spor ve egzersiz yapması gerekir. Dukan diyeti yapılırken metabolizma yavaşlamaması için hareketli yaşam tarzının korunması gerekir. Dukan diyeti menüleri kişinin ihtiyacı olan kalorilerin altında beslenmeyi sağladığı için, hareketli yaşam tarzı korunursa hızlı zayıflama sağlar.

Dukan Diyeti sağlıklı mıdır?

İster Dukan Diyeti isterse de başka diyet olsun, kişinin belli besin grupları üzerine ve ihtiyacı olan kaloriden az beslenmek sağlıklı değildir. Örneğin yağı tamamen kesmek faydalı yağların da alınamamasına sebep olmaktadır. Kişinin yeterli ve dengeli beslenmesi için tüm besin gruplarından ihtiyacı kadar beslenmesi gerekir. Hızlı zayıflama diyetlerinde bu mümkün değildir. Özellikle Dukan Diyeti kitabını alıp doktor kontrolü olmaksızın hızlı zayıflamaya çalışmak kalp hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığı tetikleyebilir. Özellikle yemeklerde zeytinyağını tercih ederek sağlıklı ve uzun yaşayan insanlarımızın bulunduğu Ege Bölgemizde protein ağırlıklı beslenmeye başlamak hata olacaktır.

 Dukan Diyeti nasıl yapılır?

Dukan diyeti yapmak için doktor Dukan’ın kitabını alıp harfiyen uygulamak gerekir. Maalesef bunun özeti yok. Neticede doktor Dukan’ın kitabını satıp kendini dünyaya duyurması gerekiyor değil mi?

Peki biz de kendi Dukan diyetimizi hazırlayabilir miyiz? Elbette ki yapabiliriz, hatta Dukan diyetini uygulamaya kararlı olanların bunu “Türk usulü”ne çevirmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü Dukan diyetinde yer alan çoğu besin bizim ağız tadımıza uymuyor. Zaten diyet yaparken az yiyoruz, bir de ağız tadımıza uymayan ve zor bulunan besinleri yiyerek Dukan diyetini istikrarlı bir şekilde uygulamak çok zor.

Dukan diyeti proteine dayalı bir diyet. İnsanları zayıflatan faktör protein diyetini uzun süre sürdürebilmek esasında. Yoksa arap saçından karışık menülerin bir kerameti yok.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşuyor.

1.Aşama: Dukan diyetinin gün başına en fazla kilo verdiren aşaması ilk aşamasıdır. Bu aşamada çeşitli protein kaynaklarından oluşan sıkı bir diyet uygulanıyor.  Sabah, öğle ve akşam balık, yumurta, yağsız et ve süt gibi protein kaynaklarından azar azar oluşan menüler uygulanıyor.

2. Aşama: Bu aşamada bazı günler sebze bazı günler de sırf proteinden oluşan menüler uygulanıyor. Dukan diyetinin 2. aşamasında ilk aşamaya göre gün başına daha az kilo verilse de genel toplamda en çok kilo kaybedilen aşamadır.

3. Aşama: Bu aşamada spor başlıyor. Çünkü az yemeğe alıştığınız için metabolizmanız yavaşlıyor ve kilo kaybında yavaşlama başlıyor. Bunu önlemek için egzersiz ve spor yapıyorsunuz. Spor yapmak enerji gerektirdiği için ekmek ve meyve gibi karbonhidratları az da olsa yiyebiliyorsunuz bu aşamada. Haftanın bir veya iki günü karbonhidrat sınırlaması yok.

4. Aşama: Bu aşamada kilo vermekten ziyade kilonun korunması hedefleniyor. Haftada bir gün proteinle besleniyorsunuz diğer günlerde bir sınırlama yok. Abartmadıktan sonra istediğinizi yiyebiliyorsunuz.

Dukan diyetinin aşamalarını ve bu aşamalarda ne yapılması gerektiğini öğrendik. Şimdi ise icraat zamanı. İlk olarak Dukan diyet kitabında yer almayan bir adımla başlıyoruz. Diyetisyene gitmek ! Diyetisyene gidip endokrin testi yaptırıyoruz. Eğer ciddi ciddi kilo vermek istiyorsanız ilk yapmanız gereken endokrin hormon testini yaptırmaktır. Böylece metabolizmanızın nasıl çalıştığını ve hormonların durumunu öğrenebilirsiniz. Diyetisyeniniz size bir diyet verecektir. Bu diyet Dukan diyetinde olduğu gibi protein ağırlıklı olacak. Çünkü diyetlerin temelinde yağ ve karbonhidratı azaltmak için proteini artırmak vardır.

Sırf Dukan diyetine uymak için bire bir aynı şeyleri yemenize gerek yok, başta söylediğimiz gibi Dukan diyetinin asıl başarısı “istikrardadır”. Bu nedenle diyetisyenin bize verdiği listeden yola çıkarak opsiyon kullanmak suretiyle kendimize çizelge hazırlayalım. Bu çizelge Dukan diyetinde olduğu gibi 4 aşamadan oluşacak.

Diyetisyenler size diyet tavsiye ettiğinde hangi besinlerin birbirinin yerine geçeceğini söyleyeceklerdir. Bu şekilde size opsiyon sunarlar. Siz ilk aşama opsiyonlarınızı proteinlerden yana kullanacaksınız. İkinci aşamada ise tercihlerinizi bazı günlerde sebze bazılarında ise proteinden yana kullanacaksınız. Üçüncü aşamada menülerinize karbonhidrat yani meyve ve ekmek ekleyeceksiniz. Bu aşamada spor yapmanız gerekiyor. Dördüncü aşamada diyetisyenin verdiği ilk listeyi uygulayacak, egzersize devam edeceksiniz.

Tekrar edelim Dukan diyetinin asıl başarısı “istikrar”da. Bu nedenle diyete başlamadan diyet süresini belirleyelim ve bunu dörde bölelim. Sonra tüm diyet süresince uygulayacağımız menüyü (öğün öğün ne yenileceğini tek tek yazalım) ve günlük egzersiz miktarını listeye dökelim. Elimizdeki defterciği mutfağa yerleştirelim. Her öğün bu listeye göre yemek hazırlayacağız. Yemeklerinizi hep aynı büyüklükte kaplarda yerseniz, alışverişlerinizi hep aynı miktarlarda yaparsanız (Örneğin her seferinde 150 gram kıyma almak.) diyeti daha kolay uygulayabilirsiniz.

Eğer istikrarlı bir şekilde kendi hazırladığınız “Türk usulü Dukan diyeti”ni uygularsanız istediğiniz kiloları verebilirsiniz.

 

Bu yazı 963 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak