Toyota Otomatik Şanzıman Arızaları

Otomobil sektöründe piyasaya sürmüş olduğu birbirinden kaliteli modeller ile otomobil severlerin büyük bir kısmının kullanımını tercih ettiği Toyota markası, genel olarak konfor ve zevkli bir sürüş deneyiminin amaçlayarak modelleri geliştirmektedir. Genel olarak konfor ve zevkli bir sürüş deneyimi yaşamak adına kullanıcılar için en önemli konulardan birisi şanzımanlar olmaktadır.

Şanzımanların otomatik bir hal alması ile kullanıcılar daha kaliteli ve zevkli bir sürüş deneyimini yaşamaktadırlar. Bu amaçla Toyota geliştiricileri modellerinde bu özelliğe yer vermiş ve daha etkili bir kullanımı müşterilerine sağlamıştır. Bu durum ile araçlarında otomatik vites kullanan Toyotaların bu bölümlerinde bazı arızalarında çıkması muhtemel bir durum olmuştur.

Otomatik Vites Arızaları

Genel olarak Toyota araçlarda görülen otomatik vites arızaları iki nedenden kaynaklı olabilmektedir. Birincisi hidrolik bir beyin tarafından kontrol edilen vites değişimleri sırasında bu beynin işlevini gerek yazılımsal gerekse donanımsal sorunlardan dolayı tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanıyor olabilir.

Aynı zamanda Toyota otomatik vites ünitelerinde görülen bir diğer arıza ise mekaniksel anlamda olabilmektedir. Bazı durumlarda oluşan aşınmaların ve bazı bilyelerde oluşan sorunlardan dolayı otomatik viteslerde görülen arızaların gün yüzüne çıkması yine muhtemel bir durum olmaktadır. Hidrolik ve mekanik uygulamalarının birlikte çalıştığı otomatik vites sistemlerinde bu iki uygulamadan birisinde sorun çıkması ile bir bütün olan ünitenin çalışamaması ya da görevini tam olarak yerine getirememesi mümkün olmaktadır.

Bu yazı 713 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak