Tırnak Yemenin Zararları

Paylaş
 

Oldukça ciddi bir hastalık olan tırnak yeme sorunu, ülkemizde de yaygın bir alışkanlıktır. Ciddi zararlara yol açan tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocukluk veya ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar.

Çocuk yaşlarda oldukça sık görülen rahatsızlığın, erken yaşlarda tedavi edilmemesi geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine de yol açmaktadır. Eğer tırnak yeme alışkanlığı tedavi edilemez ise, kalıcı diş rahatsızlıkları, mikrobik hastalıklar ve parazitlerin görülme sıklığı artmaktadır. Genellikle sorunlu aile kavramından meydana gelen rahatsızlıklar, çocuk üzerinde bir özgüven eksikliğine yol açmakta ve tırnak yiyerek çocuğun kendini rahatlatma yoluna gitmesine neden olmaktadır. Bu da aile bireylerinin ne kadar bilinçsiz olduğunu göstermektedir. Bir müddet sonra alışkanlık haline gelen rahatsızlığın tedavisi de uzun zaman almaktadır. Özellikle psikolojik zararları tekrarlama sorunlarına yol açmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı bırakılmış ve tedavi edilmiş olsa bile, aile içinde tekrarlayan sorunlar ile birlikte tekrar ortaya çıkma olasılığı da çok yüksektir. Sorunun yol açabileceği en büyük fiziksel rahatsızlıkları şunlardır:

  • Köklerinden sallanan dişler,
  • Diş etlerinin tırnak içindeki bakterilerden bulaşan mikroplardan etkilenmesi,
  • Tırnak içindeki bakterilerden ağızda mikrobik hastalıklar oluşması,
  • Dişlerin kesici kısımlarının aşınması (Uzun süreli tırnak yeme devam ederse),
  • Ağız yoluyla alınan tüm bakterilerde olduğu gibi tüm organların bu mikroplardan etkilenmesi, bu mikrop ve bakterilerin kalp ve damar rahatsızlıklarına sebebiyet verecek şekilde kalp kapakçıklarına tutunması,
  • Antibiyotik kullanımında bile bu mikrop ve bakterilerin vücuttan atılamıyor olabilmesi,
  • Bağırsak yumurtalarının tırnak diplerinde toplanması, tekrar vücuda alınmasına ve ağır enfeksiyonlara sebep olabilir.

Temel zararları bu şekilde açıklayabiliriz. Birde tırnak yeme sebepleri hakkında araştırma yapmış bu makaleyi okuyun.

Uzmanlar bu tür alışkanlıklardan ve mikrobik hastalıklarından kurtulmanın en önemli yolunun, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu söylemektedir. Bunun için uygulanabilecek en uygun yöntemin de spor ve sürekli egzersiz olduğu konusunda aynı fikre sahip oldukları görülmektedir.

Bu yazı 1606 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak