Tevekkül Duası

İçinde bulunduğumuz zaman dilimine iletişim çağı deniliyor. Eskiden uzak olan mesafeler şimdi yakın. Eskiden zor olan işler şimdi yakın. Ama bir yerlerden bir yerlere koşuşturuyoruz. Yapacağımız işler hiç bitmiyor. Kafamız tıka basa dolu.

Güya teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması gerekirdi. Ama görüyoruz ki hayat her zamankinden daha zor. Şimdilerde eskiye nazaran daha çok şeye muhtacız. Kaliteli mobilyalar, elektronik eşyalar, eğlence materyalleri… Bunlar için de paraya ihtiyacımız var. Para kazanmak için sürekli öalışmaya, daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var…

Sürekli koşturuyoruz. Biz koştukça hayat bizden hızlı koşuyor. Gölgesini yakalamaya çalışan çocuklar gibiyiz. Asla hayatın hızına yetişemiyoruz. Hayat akıp giderken cereyan eden hadiseler her zaman bizim istediğimiz gibi olmuyor. Sıkıntı çekiyoruz hayal kırıklıkları yaşıyoruz. Bazen hiçbir şeyin istediğimiz gibi olmadığını düşünüyoruz.

Ve çağımızın hastalığı stress. Adeta herkesin kuşanması mecburi üniforma gibi. Sürekli arzuları için sürekli koşuşturan insanoğlunun vazgeçilmez aksesuarı stres. Biz ihtiyaçlarımızın peşinde koştukça stres de bizi takip ediyor. Tıpkı bizim arkamızdan gelen gölgemiz gibi.

Zaman zaman yorgun düşüyoruz. Her yere yetişecek kolumuz, her yere gidecek ayağımız yok aciziz…  Dünyevi ihtiyaçlar bizi yorduğu gibi ahireti ıskalama ihtimalimiz var. Ne yapmalıyız, tevekkül etmeliyiz. Dünya hayatının bizi daha az yorması, bu hengamede Allah rızasını unutmamamız için tevekkül etmeliyiz.

Elimizden geleni yapmalı neticeyi de Allah’a bırakmalıyız.  Ancak bu şekilde kalbimiz sükunet bulacaktır. Aşağıda tevekkül için bir dua yer almaktadır.

 Ma’ruf-u Kerhi’nin Duası

Anlamı: Dinim için, dünyam için, beni ilgilendiren meselelerim için kerim olan Allah bana kafidir. Bana zulmedenden daha kuvvetli bulunan alim olan Allah bana yeter. Bana kötülükle yaklaşanın belini kırabilecek derecede şiddet ve kuvvete sahip olan Allah bana kafidir. Rahim olan Allah ölüm anında bana kafidir. Kabirde sorguya çekildiğim anda Allah bana kafidir. Hesap zamanında kerim olan Allah bana kafidir. Mizanın yanında latif olan Allah bana kafidir. Sıratın yanında, kadir olan Allah bana kafidir. Allah bana kafidir. İlah ancak O’dur. O’na yaslanırım. O büyük arşın sahibidir.

Bu yazı 1244 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak