Tembellikten kurtulmak için dua

Tembellikten kurtulmak tembel olduğumuzu kabul etmekle başlar. Çalışmayı sevmediğimizi, miskinlikten hoşlandığımızı kabul etmek zordur. Bunun yerine şansızlık, nasipsizlik, ayrımcılığa maruz kalma gibi bahaneler uydurmayı tercih ederiz.

Tembelliğin en iyi çaresi çalışmaya motive olmaktır aslında. Tek başına dua etmek pek de çözüm değildir. Çünkü Cenabı Hak (cc) fiili dua da ister bizden. Yani çalışmamızı gayret göstermemizi ister. Biz uğraşalım, elimizden geleni yapalım da Allah nasip etmezse etmesin. Önemli olan kendine düşeni yapabilmek.

Bazen de tembel olan başkalarıdır. Severiz onları ama, bir kötü huyları vardır çalışmayla araları yoktur. Öğütlesek de işe yaramayabilir. Hem kendimiz hem de başkalarının tembellikten kurtulması için aşağıdaki duayı okuyabiliriz. Bu dua hadislerde geçmektedir.

tembellik duası

Okunuşu: (Allahümme innı euzü bike mine’l-hemmi ve’l-hazeni ve’l aczi ve’l keseli ve’l-cübni ve’l-buhli ve dalai’d-deyni ve ğalebeti’r-ricali)
Anlamı: Allah’ım! Hüzünden, kederden, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, borç baskısından ve insanların kahrına uğramaktan sana sığınırım. (Buhari,7/159)

 

Bu yazı 3088 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak