Şükür duası ve şükür namazı

Paylaş
 

 

Şükür namazı nedir, nasıl kılınır ?

 Şükür namazı nafile olarak, kılınan bir namazdır.  Başımıza gelen musibet veya eziyetten kurtulunca ya da umulan bir nimeti elde edilince nimeti veren Allah (cc) a şükürü eda etmek için iki rekat namaz kılınır. Örnek vermek gerekirse, ev, araba alınca, önemli bir hastalıktan kurtulunca, gerdek gecesinde, askerden gelince veya  işe başlayınca şükür namazı kılınabilir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAS)in şükür namazı kıldığı rivayet edilmektedir. Örnek olarak  İslamiyetin ilk yıllarında hem  Peygamberimize  (SAS), hem de ilk Müslümanlara  baskı ve zulüm uygulayan Ebu Cehil’in öldürülmesi üzerine Peygamberimiz iki rekât şükür namazı kılmıştır.

Şükür namazının belli bir zamanı yoktur. Namaz kılınabilen vakitlerde (günün namaz kılınmayan üç vakti dışındaki bir zamanda) kılınabilir. İki rekat kılınabileceği gibi nafile bir namaz olduğu için ikinin katları şeklinde de kılınabilir.

Şükür namazında zorunlu olarak okunması gereken bir sure veya dua yoktur.

Şükür namazı şöyle kılınır:

Namaza başlarken “Niyet ettim, Allah rızası için şükür namazı kılmaya” diyerek niyet edilir ve tekbir getirilir. Tekbir getirilince eller bağlanır ve subhaneke duası okunur. İlk rekatta Subhaneke duasından sonra eüzu besmele (Eûzübillahimineşşeytanir-racim Bismillahirrahmanirrahim) çekilerek Fatiha Suresi ve ardından bir sure (veya en az 1-2 ayet) okunur.

Sure okunduktan sonra tekbir getirilerek rukuya varılır. Rukuda en az 3 olmak üzere tek sayıda (3,5,7,9 gibi) Sübhane Rabbiyel Azîm denilir.

Rukudan Semi allahü limen hamideh denilerek doğrulunur. Ayakta iken  Allahumme rabbena ve lekel hamd denilip secdeye gidilir.

Secdede en az 3 olmak üzere tek sayıda Sübhane Rabbiyel’alâ denilir. Tekbir getirilerek dizlerin üzerine oturulup yeniden secdeye gidilir. Secdede yine en az 3 olmak üzere tek sayıda Sübhane Rabbiyel’alâ denilerek tekbir getirilip ayağa kalkılır.

İkinci rekatta Fatiha Suresi ve bir sure (veya en az 1-2 ayet) okunur. Yine aynı şekilde ilk rekatta olduğu gibi rüku ve secdeler yapılıp dızlerin üzerine oturulur. Dizleri üzerinde otururken, ilk önce Ettehiyyatü duası, arkasindan da Allahümme Salli ve Barik duaları en son olarak da Rabbena Atina duası okunarak önce sağa sonra sola selam verilir.

Şükür namazından sonra isteğe göre şükür duası okunabilir.

 Kısa şükür duası

 Kısa şükür duası aşağıdaki gibi yapılır.

 Kısa şükür duasının okunuşu ”Rabbi evzi’nî en eşküra ni’meteke’lletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve a’mel sâlihan terdâhü, ve edhılnî bi rahmetike fî ibâ dike’s-salihîn.” (Neml,27/19) şeklindedir.
Şükür duasının anlamı ”Ya Rabbi! Bana ,valideme ve babama verdiğin nimetine şükür etmemi ve razı olacağın ameller (eylemler,işler) yapmamı nasip et;rahmetinle beni Salih (iyi, memnun olacağın) kulların arasına kat” demektir.

Şükür Secdesi

Sevinçli bir olay üzerine şükür secdesi de yapılabilir. Örnek olmak üzere konu ile ilgili bir hadis:

Enes bin Mâlik (radıyallâhu anh) şöyle rivayet etmiştir: “Nebiyy-i Ekrem (sas), bir ihtiyacinin görüldügü, konusunda müjdelenmişti bunun üzerine hemen secdeye kapandı”  (İbn-i Mâce. İkâmetü’s-salât, sayfa 192)

Bu yazı 9696 kere okundu.
 • Site Yorum

9 adet yorum var.

 1. nur dedi ki:

  Şükür səcdəsi ne zaman ve ya hansi namazda edilir?

  • veysel dedi ki:

   Selamun aleykum Şükür namazinin zamani yoktur kardeşim.istediğin namazin ardından kilabilirsin mesela sabah kalktiginda hala hayatta olduğun içinde şükür namazi kilabilirsin Allah yar ve yardicimiz olsun

   • emre dedi ki:

    Hocam, selamun aleyküm deniliyorsa karşı taraf müslüman ise bu selamı almak zorundadır. Ayet ile sabittir. Lütfen her selamun aleyküm dediğinizde ilgili ayeti de ekleyerek, insanlara selamı almaya teşvik ediniz. zor bir şey değil, umarım yaparsınız. Ayrıca bilgi için teşekkür ederim.

 2. Emirhan dedi ki:

  Aleykümselam

 3. kübra dedi ki:

  şükür verilen onca nimetlere az gelirde mevlamız bonkör işte?

 4. ipek dedi ki:

  4 rekatlık nasıl kılınır

 5. Kerem dedi ki:

  Gayet Güzel Ve Öz Bir Anlatım Teşekkürler 🙂

 6. Yusuf dedi ki:

  Aleyküm selam

 7. Sorucu dedi ki:

  4 rekatlık adak adadım nasıl kılarım

Bir yorum bırak