Stresten kurtulma yolları

Stresten kurtulma yolları için vereceğim reçete değerindeki öğütler çağımızın illetine karşı deva olacaktır. Konuya iki açıdan yaklaşalım biri stres olmamak için ne yapmalı öbürü stresten kurtulmak için ne yapmalı ?

Strese girmemek için bir kere iş ve arkadaş ortamınızı iyi oluşturmalısınız. Bazı insan tipleri ile arkadaşlık yapmanın faturası strestir. Kimler bunlar ?

Gamsızlar: Eğer gamsız biriyle arkadaşsanız, onun gamını siz çekeceksiniz demektir.

Dertliler: Çok iyi bir arkadaşınız var ama başından bela eksilmiyor. Bu mutlaka size de sirayet edecektir. Düşenin dostu olun ama uzaktan, fazla içinize çekmeden.

Hassas ve takıntılı tipler: Bunlar çok iyi birer ömür törpüsüdür. Bunlardan cüzzamdan kaçar gibi kaçın, safkan Arap atı olsa binmeyin.

Narsist ve psikopatlar: Bu tipler evlat olsa sevilmez zaten. Askerlik arkadaşınız olsa, yolda karşılaşırsanız görmezden gelin bu tipleri.

İddiacı ve inatçılar: Bu tiplerin dünyaya geliş amacı başkalarını sinir etmektir. Pire için yorgan yakmaya meyillidirler. Bırakın isterlerse evi yaksınlar, bunlarla sidik yarışına girmeyin.

Baskıcılar: Bunlar işinize karışmayı seven, sizi tahakküm altına almaya çalışan tiplerdir. Bunlarla dalaşacağınıza çalıyı dolanın. İtlaf edilesi tiplerdir, uğraşmayın bunlarla.

İşte böyle insan tipleriyle arkadaşlık kurmazsanız, stresten korunmuş oluşunuz.

Stresten korunmak için kafayı mental olarak genişletmek lazımdır. Eğer ufak tefek şeylere sinir olan biriyseniz stres kaçınılmaz olur. Bu nedenle değmeyecek şeylere kafayı takmamak lazımdır. Bunun birkaç yolu var. Her zaman her yerde verdiğim bir öğüt var, eğer tevekkül etmeyi alışkanlık halinde getirirseniz stres sizin için sorun olmayacaktır. Tevekkül etmek bir konuda elinden geleni yaptıktan sonra gelecek her neticeyi saygıyla karşılamaktır. Bunun için imani konularda kendinizi geliştirmelisiniz.

Diyelim ki tevekkülden yana pek şansınız yok, o zaman hayatın tadını çıkarmasını bilen kişilerle takılmalı veya  aşk, meşk, gönül işlerine mesafe koymamalısınız. Sevgi stresin bir numaralı düşmanıdır. İster dünya sevgisi, ister ahiret sevgisi, isterse de manita sevgisi olsun, fark etmez. Ya çevrenizdekileri sevin ya da sevebileceğiniz kişilerle takılın. Sevmediğiniz kişilerle menfaat icabı birlikte olup, yüzünüzde mutluluk ve riya maskesiyle dolaşırsanız stresin pençesine düşersiniz.

Strese girmemenin bir yolu da yaşamınızın içinde hoşlandığınız meşguliyetlere yer vermektir. Gün içinde yapmaktan keyif aldığınız şeyler olsun. Günlük planınızı başkaları yapıyorsa veya çok hırslı biriyseniz strese girmek kaçınılmazdır.

Diyelim ki stres sizi bir şekilde buluyor, yani yukarıdaki anlatılanları yapamıyorsunuz veya fayda vermedi. O zaman stresten kurtulmak için şunları deneyin;

-Boş bir odaya girin, avazınız çıktığı kadar bağırın.  Ovalara kırlara gidin boşluğa doğru haykırın. Bağırmak strese iyi gelir.

-Bol bol seks yapın. Eğer evli iseniz bu seçeneği sonuna kadar kullanın. Bazen stresin sebebi uzun süre cinsel faaliyette bulunmamaktır. Stresin sebebi ne olursa olsun seks iyi gelir. Bekarsanız bu seçeneği tavsiye etmem, başınıza bela alırsınız.

-Dalga geçin. Diyelim ki birisi sizi uyuz ediyor, içinizden kafasını gözünü yarmak geliyor. Ama yapamıyorsunuz ve stres oluyorsunuz. Böyle bir durumda mal gibi davranın. Aptal sarışını oynayın. Araya laflar sıkıştırın, ne zaman ciddi ne zaman lakayıt olduğunuzu, ne bildiğinizi, ne bilmediğinizi anlayamasınlar. Kasıtlı olarak yanlış anlayın. Stresin başlıca kaynaklarından birisi işyerinde yaşananlar olduğu için bu tavsiye üzerinde duruyorum. Mutlaka deneyin, gizli gizli dalga geçin arkadaşlarınızla.

-Riskli işlerden kaçının. Riski seviyorsanız stres peşiniz bırakmayacaktır. Biraz sağlamcı olun. Güvenilmez kişilerle iş yapmayın, koltuğunuza birden fazla karpuz sığdırmaya kalkmayın.

Dilerim ki stresten kurtulma yolları için verdiğim bu tavsiyeler umarım ki işe yarar.

 

Bu yazı 1126 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak