Seviyor mu? Sevmiyor mu?

İlişkilerde bazen duraksama yaşanabilir. Eskisi kadar “sevilmediğinizi” düşünebilirsiniz. Belki kırıcı bir davranış, belki de söylediklerinizin dinlenmediğini fark etmeniz “acaba” ile başlayan sorular sormanıza neden olabilir.

Beni seviyor mu?

İlişkiler bebek gibidir, sürekli ilgiye, bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyar. Bunlar ihmal edilirse alarm verebilir. Eskiden gözlerinizin içine aşkla bakan sevgiliniz, şimdilerde gözlerini sizden kaçırıyor olabilir.

Böyle bir durumda “Seviyor mu ? Sevmiyor mu?” ikilemi yaşamanız normaldir. Sizi seviyor mudur? Yoksa sevmiyor mudur? Seviyorsa bu “başkalaşım”ın sebebi nedir?

Öncelikle karşınızdaki kişi neden böyle davranıyor olabilir, tahmin etmeye çalışalım:

-Size kırılmış olabilir,

-Çok üzerine düştüğünüz için kendini geriye çekmeye çalışıyor olabilir,

-Sizinle ilgisi olmayan sorunlar yaşıyor olabilir,

-Kendini naza çekiyor olabilir,

-İlişkide “mola” arıyor olabilir,

-Sizi “yedeğe” almış olabilir,

-Sizi artık sevmiyor da olabilir,

Belki de bu garipliğin başka bir sebebi de olabilir.

Bu durumda ne yapmanız gerektiğinden önce “neleri yapmamanız” gerektiğini bilmelisiniz.

İlişkinizde bir gariplik sezdiğinizde bunun sebebini bulmadan çözüm arayışına girerseniz durum daha da kötüye gidebilir. Özellikle olumsuz tavırlara misliyle karşılık vermek, rövanş arayışlarına girmek, eskisine göre daha çok ilgili olmak ya da bunun tersine kendinizi geriye çekmek ilişkinize zarar verebilir.

İçten içe sevilmediğinizi düşünüp bunu ifade edememek, sizi hem yıpratacak hem de sevginizi azaltacaktır.

Sizi sevip sevmediğini anlamanız için en doğru yöntem “yüz yüze” konuşmaktır. Fakat konuşmanın zamanı, yeri ve sizin ve sevdiğinizin duygu yoğunluğu “uygun” olmalıdır. Konuşmaya sitem ile başlarsanız, ya da karşınızdakinin konuşmaya müsait olmadığı bir zamanda üzerine giderseniz süreci baltalamış olursunuz.

Ne yapmalı ?

Uygun şartları sağladığınızda sevdiğiniz ile “yüz yüze” konuşun. Sohbet esnasında “anlayışlı” olduğunuzu gösterin ki size gerçek duygularını ifade edebilsin. Konuya direk sevip sevmeme polemiği ile girmek yerine ilişkiniz üzerindeki garipliği ifade ederek başlayın. Kırılmış olup olmadığını, ilişkide molaya ihtiyacı olup olmadığını sorun. Karşınızdakini suçlayıcı ifadeler kullanırsanız, size karşı gardını alacak,ya her şeyi inkar yoluna gidecek, ya da o da size karşı taarruza geçecektir. Bu nedenle karşınızdakini suçlayıcı, itham edici ifadeler yerine kendinizce durumu tanımlayın, onun konuya yorum yapmasına ve kendini ifade etmesine izin verin.

Konuşmadan ne çıkarsa ona da saygılı olmak gerekir. Karşınızdaki sizi sevmiyorsa üstelemeyin. Sizi seviyor ama ilişkideki bazı sorunlardan rahatsız ise anlayışla karşılayın,  kendinizi savunmak için “hemen” cevap vermeye kalkışmayın. Düşünmek için kendinize zaman tanıyın.

Bu yazı 892 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak