Şambalı Tatlısı Tarifi

Şambalı tatlısı seyyar satıcılarda ve pastaneye yaş pasta almak gittiğimizde can çekmesinden mütevellit alıverdiğimiz bir tatlı türüdür. Şambalı denmesinin nedeni Şam yani Suriye’den bize gelmiş olmasından olabilir. Açıkçası tarihçesini bilmiyorum. Balla ilişkilendirilmesinin sebebi de şerbetinin yoğun şeker içermesi veya uzaktan görünüşünün bal peteğini andırması olabilir.
Şambalı tatlısını çok fazla yerim zannedersiniz fakat bir dilimde sizi keser. Açıkçası şeker düşünce güzel bir atıştırmalıktır. Tadı güzel olsa da kalorisi masum seviyenin üzerinde olduğu için dilimleri küçük kesmek ve saya saya yemek daha makul sanki.
Bu tatlı İzmir ve çevresinde oldukça meşhur. Ülkemizin başka bölgelerinde Şam tatlısı olarak da biliniyor.
Bana sorarsanız şambalı tatlısının yenilenilebilirliğini içine rendelenen limon kabuğu sağlıyor. Çünkü gayet ağır bir tatlı limon da olmasa çabuk keser.
Ben aşağıdaki tarifte üzeri için badem tercih ettim. Orjinalinde şam fıstığı var. Belki de en mantıklısı o. Fakat hanımlarımız bademli daha çok seviyorlar. Ticari yerlerde ise yer fıstığı kullanıveriyorlar ucuz olsun diye.
İrmik kullanılan tatlılar her daim ağır olmaya namzettir. Sütlü tatlılarla zaten kıyaslanmaz ama unlu tatlılar, baklava mesela, irmikle yapılan revani veya şambalı gibi şerbetli tatlılardan daha hafiftir. Bu nedenle bu tatlıyı evde yapıyorsanız yiyecek kişilerin ağız tadına göre şerbet için kullanacağınız şeker miktarını iyi ayarlayınız.

Şambalı Tatlısı Tarifinde Kullanılan Malzemeler

İki su bardağı un,
Beş su bardağı irmik,
İki su bardağı toz şeker,
İki su bardağı yoğurt,
Bir su bardağı sıvıyağ, tercihen zeytinyağı,
Bir çay bardağı süt,
Dört paket vanilya,
1 paket kabartma tozu,
limon

Üzerini süslemek İçin:
Biraz badem

Şerbetini hazırlama İçin:
Dört su bardağı şeker,
Dört su bardağı su,
Bir tatlı kaşığı limon suyu.

Şambalı Tatlısı Yapılışı

Adım 1: Önce şerbetin hazırlanışını anlatalım. Şerbet malzemeleri uygun bir tencereye koyulur ve kaynatılır. Şerbet ılırken biz tatlının diğer işlerini yapalım.

Adım 2: Yoğurt, süt ve sıvıyağ karıştırma kabına alınır. Bunlar biraz karıştırılınca üzerine un, irmik, şeker, vanilya ve son olarak kabartma tozu katıp iyice karıştırılır.

Adım 3: Göz kararı sayıda limonun kabuğu rendelenir.

Adım 4: Fırın tepsisi yağlanır ve üzerine karıştırma kabındaki hamur boşaltılır. Fırın ısıtılır.

Adım 5: Bademlerin kabuğunu soymak için beş dakika sıcak suda bekletilir. Kabuklarını soyunca fırındaki hamura düzenli aralıklarla batırılır.

Adım 6: Önceden ısıtılmış fırına tepsi sürülür. 170-200 aralığında fırının huyu suyu da hesaba katılarak bir derece ayarlanarak pişmeye bırakılır.

Adım 7: Tatlının piştiğine kanaat edince fırından alınır ve daha önceden hazırlayıp ılımaya bıraktığımız şerbetten üzerine yedire yedire dökülür.

Adım 8: Yarım saat şerbetini çekmesini beklediğimiz şambalı tatlısı bademleri hizalayarak kare veya dikdörtgen şeklinde kesilir.

İşte şambalı tatlısı tarifi bu şekildedir. Aşağıda yer alan videolar size bu konuda biraz daha yardım edecektir. Tarifimiz ile ilgili soru, öneri veya eleştirileriniz varsa aşağıdaki kısma yorum bırakabilirsiniz.

Bu yazı 774 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak