Şambali Tatlısı Nurselin Mutfağı

Şambali tatlısı Nurselin Mutfağında yapıldıktan sonra patladı gitti. Bilen bilmeyen herkes şambali tatlısı tarifi peşinde..

Nursel hanım bu yemek işini iyi kıvırıyor doğrusu. Adına site de kurmuşlar. Güzel yemek tarifleri var. Neyse biz asıl konuya gelelim. Bir taraftan tatlıya hücum var, öbür taraftan kıyafete sığamam derdi.  Şekerim çıktı, kolestrolüm azdı derken bir elde de kumanda kanal kanal yemek tarifi avcılığı yapıyoruz.

Ama şambali tatlısı da reddedilebilecek türden bir şey değil. Kalorisini falan hesaplamadan dalıvermek istiyoruz lezzet deryasına. Bu tatlı unsuz yapılınca şam tatlısı olur diyorlar. Belki de kökeni o.

Çünkü ağda kıvamında şeker yoğunluğu varsa tatlıda bunun menşei Arap kaynaklı olması muhtemeldir.

Şambali Tatlısı Malzemeleri

Hamurunda kullanmak için:

Şeker, Un,Yoğurt bir buçuk bardak, irmik ise iki bardak kullanılacak.

Şerbet Malzemeleri:

Üçer bardak su ve şeker kullanıyoruz. Göz kararı limon suyu kullanılacak.

Süsleme malzemeleri:

Süslemek için badem veya antep fıstığı kullanılacak

Şambali Tatlısı Yapımı

Şerbet hazırlamak için suyla şeker tencerede kaynatılır. Kıvamı koyulaşmaya başlayınca üzerine limon sıkıp ocağın altı kapanır. Şerbet soğuyunca dökülecektir, bir kenara alınır.

Şambali tatlısı hamurunu hazırlamak için geniş bir kaba irmik dökülür, şeker,un ve yoğurt eklenir. Yoğurdun cıvıklığı yoğurmak için yeterli olacaktır. Malzemeler yoğurulur.

Fırın tepsisine hamur 1,5 santim kalınlığında döküp kesme yerleri hizalanacak şekilde antep fıstığı dizilir. Fırın ısısı 170 dereceye ayarlanır. Üzeri renk değiştirince fırından alınır.

Kesilebilecek kadar ılıyınca fıstıklar ortada kalacak şekilde dikdörtgen dilimlenir. Ilımış şerbet dökülür ve servis edilmeden evvel biraz dinlenmeye bırakılır. Ve şambali tatlımız hazır.

Bu yazı 1228 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak