Şambali Tatlısı Nasıl Yapılır

Yapımı kolay lezzeti şahane bir tatlı. Şambali tatlısı nasıl yapılır merak ediyorsanız buyurun yazımıza. Ancak tip 1 ve tip 2 diyabetli arkadaşlarımız lütfen kafalarını tariften öte tarafa çevirsinler.

Galiba bu tatlı ta Osmanlı zamanında o devirde tebaamız olan Suriye’den esinlendiğimiz bir tatlı. Çünkü Şam tatlısı veya Şambalı olarak da isimlendiriliyor. Tatlı oranının yüksek olması ve dilimlenince uzaktan petek gibi görünmesi nedeniyle bu isim verilmiş olabilir.

Kadınlarımızın seveceği şekilde şerbeti yoğun, tatlısını hissettiren bir tatlı. Kesinlikle ağızda eriyiveren hafif bir şey değil.

Bazı kimseler bu ağırlığa limon ile cevap veriyorlar. Yani tatlıyı limon ile yapıyorlar. Böylece tatlının kesme süresi uzuyor, tepsinin daha kolay tükenmesi sağlanıyor.

Şambali tatlısı nasıl yapılır, işte tarifi…

.

Şambali Tatlısı Malzemeleri:

1 su bardağı kadar un

2,5 su bardağı kadar irmik

200 gram toz şeker

1 su bardağı yoğurt

Göz kararı sıvı yağ

Çok az süt bardağı süt

2 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

Şambali Tatlısı Şerbeti Malzemeleri

2 su bardağı toz şeker

2 su bardağı su

Biraz limon suyu

 Şambali Tatlısı’nın Üzerine Koymak İçin:

Antep fıstığı veya badem güzel olur.

.

Şambali Tatlısı Nasıl Yapılır ?

.

Önce şerbeti yapalım ki hamur pişene kadar soğuma vakti kalsın. Tencerede su, şeker ve limon kaynatılır. Kaynadıktan sonra birkaç dakika beklenip ocak altı kapatılır.

Şambali hamurunun hazırlanması için bir kaba konan şeker, yoğurt ve sıvı yağ karıştırılır. Üzerine irmik ve süt ekledikten sonra yine karıştırılır. Vanilya ve kabartma tozu ilave edip pütür kalmayacak şekilde çırpılır. Sıra geldi kıvam vermeye. Un azar azar döküp karıştırılır.

Fırın tepsisi yağlanıp, hamur buraya dökülür. Tepsideki hamurun kalınlığı 1-1,5 santim civarında olmalıdır. Hamurun üzerindeki dalgalar düzlenip eşit aralıklarla fıstıklar batırılır.

Fırın evvelden 5 dakika ısıtılır. 175 derecede 40 ila 45 dakika arasında arasıra kontrol edilerek pişirilir.

Pişince sıcaklığının biraz geçmesi beklenir. Daha sonra fıstık hizalarından kesip dilimlenir. Ilık şerbeti aynı menekşe sular gibi usul usul dökülür.

Bu haliyle hemen servis etmek yerine birkaç saat bekletip servis ederseniz daha iyi olur. Şambali tatlısı nasıl yapılır, bu öğrenmiş olduk. Yemesini de bilmek lazım. Dondurma ile iyi gider mesela…:)

Bu yazı 869 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak