Şambali Tarifi

Bugün size şambali tarifi vereceğim. Şambali ölçüsü kişinin damak tadına göre değişiklik gösterebilir. Bu tatlıyı unlu ve unsuz yapanlar var. Şerbeti koyu olsun, isteyenler olabilir veya kilo alırım endişesi ile az şeker katanlar olabilir. Kimisi yenişi kolay olsun diye limon katar suyunu şerbete, kabuğunu hamura olmak üzere. Kimi bademli, kimisi fıstıklı olsun ister.

Şambali tarifi el ustalığı ile birleşince yapımı kolay lezzeti kafi bir tatlı ortaya çıkar. Aşağıdaki ölçüyü uygulayıp lezzeti on ikiden de vurabilirsiniz veyahut yaptığınız şey revani bozması bir tatlıya da dönüşebilir. Yani ustalık, beceri ve deneyim fark yaratır.

Şambali Tarifi Malzemeleri

Yarım kilo irmik
Bir su bardağı yoğurt ve un
Birer paket kabartma tozu ile vanilya
Fıstık
İki su bardağı şeker
Şerbeti için 4’er su bardağı su ve şeker

Şambali Tarifi Yapılışı

Önce şerbet hazırlanır. Bilmeyenler için hatırlatayım, su ile şekeri bir tencerede 15-20 dakika kaynatıp soğuk veya ılık şekilde dökülür. Kaynama süresini kaynadıktan sonra + beş dakika şeklinde de belirleyebilirsiniz.

Hamur karmak için malzemeler iyice karıştırılır, özleşince fırın tepsisine dökülür. Altı tutmaması için sıvıyağ ile tepsi yağlanabilir. Fıstıkları özenle şambali hamuruna uygun aralıklarla diziyoruz. Dilimlenince her parçaya bir fıstık gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

Pişme süresi fırına ve dereceye göre değişiyor. 160-180 derece aralığında pişirilebilir. Ben 180 derecede yarım saat pişireceğime 160 derecede 45 dakika pişiririm. Siz yine de dakikaya güvenmeyin. Baktınız hamurun üzeri renk değiştirdi kontrol edip fırından alınız.

Dilimlendikten sonra şerbeti üzerinden yedire yedire dökün. Şerbetin hepsini bir kerede dökmeyin.

Biraz dışarıda bekledikten sonra buzdolabına koyun. Böylece şambali tatlısı sıkılaşır, kolay dağılmaz. Birkaç saat sonra veya ertesi gün servis edebilirsiniz.

Bu yazı 827 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak