Şambali Nedir ?

Ege yöresinde sevilen tatlı çeşitlerinden biridir. Şambali nedir sorusunun cevabını belki de Şam’da aramak gerekir. Çünkü bu tatlı Şam tatlısı ile benzerlik gösterir. Şam fıstığı ile süslenmesi ve tadının da Arapların sevdiği gibi biraz ağır olması, insanı çabuk kesmesi acaba şambali Şam tatlısının devşirme hali midir sorusunu da akıllara getiriyor.

Üstelik bu tatlıyı Şam balı olarak da telaffuz edenler var. Bu açıdan bakınca sanki Suriye’ye özgü bir tatlı çeşidinin İzmir çevresinde yeniden şekillenmiş ve adlandırılmış hali gibi gözüküyor. Esasen internette küçük bir araştırma yaptım ama şambali tatlısının kaynağını tam olarak kestiremedim. Tek bildiğim İzmir, Manisa gibi yerlerde oldukça sevildiği ve revani ve çeşitli irmik tatlısı türleri ile karıştırıldığı.

Yani şambali istediğinizde size revani getirilebilir, pastanelerde. Revani ile arasında üç önemli fark var. Bir kere biraz daha şekerli. İkincisi fıstık veya badem ile servis ediliyor. Üçüncüsü de revaniden sert, tadı da ağır bir tatlı. Yenilebilir olsun diye şerbetine limon suyu da katılabiliyor.

Sitemizde bir çok şambali tarifi var, o nedenle bu sayfada şambali yapılışı hakkında ekstra bir şey anlatmayacağım.

Bu yazı 1525 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak