Şambali Nasıl Yapılır ?

Şambali nasıl yapılır merak ediyorsanız tarifimizi okuyunuz. Rabbimizin verdiği nimetlerden şeker ve irmik ile yapılacak bu tatlının kısa tarifi aşağıdadır. Bilindiği üzere üç beyaz yani un, tuz ve şeker kararında tüketilmezse sağlık problemlerine yol açmaktadır. Şeker ve un konusunda Peygamberimiz (sas) da uyarıda bulunmuştur.

Bununla birlikte tatlıdan vazgeçmek ne mümkün ? Günümüzde işlenmiş gıdaların yaygınlaşması ile bu üç zehire katkı maddeleri de eklenmektedir. Yani marketten tatlı alırsanız zararın boyutu daha da artar. Üstelik şekeri mısır şurubundan elde eden ve tüketici doymasın diye lezzet artırıcılar kullanan firmalar nedeniyle ekstra bir zarar söz konusudur.

Sözü kısa keseyim şambali tatlısını evde yaparsanız bir tık az zarar görürsünüz. Yine de siz tatlıya düşkün olmayın. Yerken tatlı olan şeker şişmanlatmanın yanı sıra kanser ve diyabet başta olmak üzere bir çok hastalığa neden oluyor. Pankreas ve karaciğer başta olmak üzere bir çok organda yıkım etkisi oluşturuyor.

Şambali nasıl yapılır, basit bir anlatımla aşağıdadır.

Şambali Malzemeleri

Bu tatlı için iri boy irmik kullanıyoruz. Yarım kilodan az olacak. Un ise kullanmıyoruz.

Şekeri irmiğin yarısı kadar kullanacağız. Ayrıca göz kararı da yoğurt katacağız.

Aroma versin diye 2 paket vanilya, hamur kabarsın diye kabartma tozu kullanacağız. Limon kabuğunu rendeleyip hamura katabiliriz. Suyunu da şerbeti için kullanırız.

Şambali tatlısıın üzerinde şeker, badem veya şam fıstığı olur. İstersek ekstradan Hindistan cevizi de kullanabiliriz.

Şambali Şerbeti Malzemeleri

Bir limonun suyu

400 gram su

600 gram şeker

Şambali Nasıl Yapılır ?

Hamuru hazırlamak için, irmik, şeker, yoğurt ve diğer malzemeler derince bir yoğurma kabında yoğurulur. Daha sonra yağlanmış tepsiye dökülür. Uygun tatlı kalınlığını tutturmak için tepsiye dökülen hamurun bir santimetre kalınlığında veya az fazla olması gerekir. Hamurun üzerine eşit aralıklarla badem veya fıstık yerleştirilir. 160-180 derecede pişirilir. Üzeri pembeleşmeye başladı mı fırından alınır.

Şambali şerbeti nasıl yapılır ?

Klasik şerbet gibi yapılır. Şerbet malzemeleri tencerede çeyrek saat kaynatılır. Şerbet sıcak dökülmez, biraz ılımalıdır.

Şerbeti dökünce çekmesi beklenir. Son olarak dilimlenip servis edilir.

Bu yazı 811 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak