Şam Tatlısı Yapılışı

Şam tatlısı yapılışı ile ilgili bu makale umarım işinize yarar. Tatlı yapmadan önce bir çok tarifi incelemek size avantaj kazandıracaktır. Birinde görmediğiniz bir ayrıntıyı diğerinde bulabilirsiniz. Farklı tarifler şam tatlısı yapılışı hususunda size farklı seçenekler de sunar.

Bununla birlikte tatlı ve yemek hususunda en önemli şey deneyimdir, daha sonra da el becerisi gelir. İnanmak zor olsa da şu bir gerçektir, iki kişi aynı tarifi aynı ölçülerle yapsa farklı şam tatlısı elde ederler.

Aradaki fark, tepeleme-silme, pişirme süresi, un ayarlama ve “özen” den kaynaklanır.

Şam tatlısının kökeni antik Suriye’ye mi dayanır bilmem ama İzmir başta olmak üzere ülkemiz bu lezzeti fevkalade sahiplenmiştir.

Revani gibi şam tatlısı da irmikten yapılır ve üzeri fıstık veya bademle süslenir. Limonunu ayarlı koymak gerekir. Bazısı çok az koyar. Ne diyelim onlar da o şekilde severler.

Şam tatlısı yapılışı önemli derecede ustalık gerekmez, bir kerede harika bir tatlı elde etmeniz mümkündür. Bununla birlikte dağılma, içi hamur olma veya kıvam tutturma problemleri yaşamanız da olasıdır

Şam Tatlısı Yapılışında Kullanılan Malzemeler

200 gr şeker

400 gr süt,

300 gr irmik,

Biraz karbonat veya kabartma tozu,

Süs için şam fıstığı veya badem

Şerbetini yapmak için;

600 gr  şeker,

600 gr su,

1 tane limon.

Şam Tatlısı Yapılışı

Önce şerbet hazırlanmalıdır. Bunun için malzemeler tencerede kıvam alana kadar kaynatılır. Bu süre on beş dakika civarındadır. Biraz ılısın diye bekletilir.

Daha sonra Şam tatlısı hamuru hazırlanır. Bunun için karıştırma rahat olsun diye derin bir kap seçilir. Kaba hamur malzemelerini konup iyice karıştırılır. Kıvama gelince yağlanmış tepsiye veya borcama hamur dökülür. Hemen fırına sürmek yerine bir iki saat içindeki malzemeler lezzetini salsın diye dinlendirilip öyle fırına verilir. Daha yüksek derecede de pişirebilirsiniz ama ben içi hamur dışı gevrek olmasın diye 160 derecede pişiriyorum. İster tencere yemeği, isterse de fırın yemeği veya tatlı işlerinde dereceyi kısık yapmak lezzeti artırır, riski azaltır.

Şam tatlısının piştiği kanaatine vardığınızda fırından alınız. Bu arada bir ayrıntıyı da vereyim. Süsleme için kullanılan fıstıklar hamur fırına sürülmeden ve düzenli aralıklarla hamura tek tek yerleştiriliyor. Sonradan koyarsanız düşer, tatlıyı dağıtır.

Tatlıyı fırından alınca fıstıklar ortaya gelecek şekilde dilimlenir ve ılımış şerbet üzerinde gezdirilir.

Bu yazı 777 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak