Sağlıklı beslenme tüyoları

Paylaş
 

Bireyin, toplumun ve ailenin temel amacı, sağlıklı  ve üretken olmaktır.

Sağlıklı ve üretken olmanın simgesi bedenen, ruhen, aklen, ve sosyal yönden iyi gelişmiş vücut yapısına sahip olunmasıdır.

Yapılan bir çok araştırmada beslenmenin organizmanın yaşamındaki rolü ortaya konulmuştur.

Hayvanlarda yapılan deneysel çalışmalarda hayvanın doğumundan sonra diyetindeki yapılan değiştirmelerin büyüme, gelişme ve sağlık süresini etkilediği gösterilmiştir.

insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda yetersiz dengesiz beslenen toplumlarda çocuk ölüm hızının yeterli beslenen toplumlardan 10 kat daha yüksek olduğu ortaya konuşmuştur.

Farklı ülkelerde yapılan deneysel çalışmalarda diyetin yetersizliği ile vücut yapısı arasında doğru orantı olduğu ortaya konulmuştur.

Yeterli ve dengeli beslenme zeka gelişimini de etkilemektedir.

Bu  konuda yapılan çalışmalarda üçüncü yaşa  kadar olan hızlı beyin gelişimi  döneminde yetersiz beslenen çocuklar arasında zeka geriliği görüldüğü tespit edilmiştir.

Şimdide beslenme tüyolarına geçmeye ne dersiniz ;

●Plastik kapların bir kısmı besinlerle temasa uygundur. Uygun olmayan kaplardan besinlere  fitalat adlı madde geçebilir.  Bu maddenin bireylerde depresyon görülme sıklığını artırdığını biliyor muydunuz.

● Çiğ  bademin,  içerdiği  çoklu doymamış yağ asitleri ,fitoestroller nedeniyle kolerterol düşürücü etkiye sahip olduğunu  biliyor muydunuz? (her gün 6 adet çiğ badem tüketimini  öneririz. )

● Yemeklerden sonra  her gün içilen türk kahvesinin kalsiyum emilimini azalttığını biliyor muydunuz ? (kahvemızı yemeklerden yarım saat sonra tüketelim .)

●Gece uykuda metabolik aktivitemiz yavaşlar .O zaman ne mi yapmalıyız ? (1 litre suya 1 parça doğranmış  taze zencefil  1/2 orta  boy salatalık 1 küçük limon 1 dilim avokadoyu ekleyip yatana kadar tüketelim .)

Bu yazı 1118 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak