Ruh sağlığımızı bozan kelimeler

Bazen psikolojimizi düşüncelerimizle ve söylediğimiz kelimelerle kendimiz bozarız. Özellikle sıkça tekrarladığımız bazı kelimeler bunda çok etkili.

Psikiyatrist, Prof. DrNevzat Tarhan kullandığımız bazı sözcüklerin psikolojimizi olumsuz etkilediğini açıkladı. Acaba ve keşke kelimelerini tekrarlayarak kullanmak ve mükemmel olmalıyım anlayışı ruh sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Geçmişte yaşanmış, olup bitmiş hadiseleri hatırlayıp keşke ile başlayan cümleler kurmanın yanısıra kontrol edemeyeceği veya değiştiremeyeceği olaylar için acaba ile başlayan cümleler kurmak kişinin psikolojik enerjisini tüketiyor. Kontrol edemeyeceği olaylara odaklanan, geçmişe takılıp kalan kişiler şimdiki zamanda yaşadığı olaylara karşı dayanma gücünü azaltmış olur. Sonuçta durgun, isteksiz, karamsar ve neşesiz biri oluruz. Bu nedenle kişinin özellikle geçmişte yaşadığı olayların etkisinde kalıp beynini kemiren düşüncelere saplanıp kalmaması gerekir.

Mükemmeliyetçilik zarar getirir

Modern dünyada sıfır hata ve mükemmel iş gibi kavramları öne çıkarılmakta, insanlar da bunu başarmak için çabalamaktadır. Fakat psikolojisini mükemmeliyetçiliğe göre hazırlayan kişilerde olumsuz düşünceler de arttığı için kişinin kendine güveni azalıyor. Her işte hatasız olmak düşüncesi yarardan çok zarar getiriyor.

Peki ne yapmalı?

Eğer siz de keşke veya acaba kelimelerini sıklıkla kullanıyorsanız şimdiki zamandan ziyade geçmiş ve geleceği düşünürken bugünü ıskalıyorsunuz demektir. Bugünü hatırlamak için not kağıdına “BUGÜN” yazarak bilgisayarınızın monitörüne yapıştırın. Günde bir saatten fazla hayal kurmanız size yarardan çok zarar getirecektir.

Çalışırken sıfır hata yada mükemmel iş gibi takıntınız olmasın. Bunun yerine “yapabildiğimin en iyisi” şeklinde düşünmek başarı ve mutluluğun kapısını açar.

 

Bu yazı 732 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. XXX dedi ki:

    Müthis

Bir yorum bırak