Peynirli Su Böreği Tarifi

 

Malzemeler:

Hamuru için:

  • 4,5 su bardağı un
  • 4 yumurta
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Hamuru açmak için:

  • Yarım kase kadar un

İçi için:

  • 600g beyaz peynir

Peynirli Su Böreği Yapılışı:

Peynirli su böreği yapımı için önce büyükçe bir tencereye su koyup içerisine tuz ilave edilerek kaynatılır.*

Hamuru için; olan malzemeler yoğurma kabına alınarak hamur yoğurulur. Hamur 5 bezeye ayırılır. Bezelerde 3 tanesi ara katlar için kullanılacaktır. Kalan iki bezeden bir tanesinden diğerine bir miktar hamur aktarılarak bir küçük bir de büyük bezeelde edilir.Büyük beze en alt kata, küçük beze de en üst kata kullanılacaktır. Bezeleri hazırladıktan sonra hamuru açma işlemine geçilir. İlk olarak orta katlar için ayırılan  üç beze açılır. Hamurlar un kullanılarak büyükçe açılır. Temiz bir örtünün üzerine üst üste sıralanır.*Su bu arada kaynamış olmalıdır. Üst üste konan 3 yufka yaklaşık olarak 15×15 boyutlarında kareler halinde kesilir. Böylelikle çok rahat bir şekilde haşlanacaktır. Hamur parçaları tek tek kaynayan suya atılır, hamurları tencerenin farklı köşelerine atılmalıdır. Böylece birbirlerine yapışmadan pişerler. Tüm hamur tencereye atıldıktan sonra bir yandan hamur pişerken diğer yandan da alt ve üst yufkalar açılmaya başlanır. Açma işlemi tamamlanınca tepsiye 3-4 kaşık sıvı yağ dökerek her yerinin yağlandığından emin olduktan sonra açılan yufka (alt yufkası) üzerine serilir.(Kenarlarından taşan hamurlara dokunulmayacaktır.) Alt ve üst için kullanılacak yufkalar haşlanmayacak. Yufkayı serdikten sonra tepsinizle aynı boyutta olacak şekilde son kalan bezeyi de açın.(Üst yufkası)

Bu arada haşlanmakta olan hamurlar pişmiştir. Hamurlar süzgecin üzerine dökülerek sıcak su süzülür. Tencereye soğuk su doldurularak pişmiş hamurlar soğuk suya atılır. Yaklaşık olarak 1 dakika bekledikten sonra hamurların suyu tekrar süzülür ve yeniden soğuk su doldurduğunuz tencereye hamurlar aktarılır. Son olarak iyice soğumuş olan hamurları süzülür. Sonuç olarak hamurlar iki kez soğuk suda şoklanıyor ve süzülüyor. Artık böreği tepsiye döşeyebilirsiniz.

Alt katı tepsiye serilmişti, üzerine beyaz peynir döküp haşlanmış olan yufkalardan teker teker yan yana sererek peynirlerin üzeri kapatılır. Tekrar peynir döküp ve hamur serilir. Bu şekilde 3 kat haşlanmış hamurdan dizdikten sonra hamurun üzerine 2-3 kaşık sıvı yağ gezdirilir ve hamurları sermeye devam edilir.Hamurlar bitene kadar devam edilir.(Tepsi küçük ise ve börek kalın oluyorsa dikkat edin 5 kat hamur döşemek yeterli geliyor) Fazlasını kullanırsanız böreği çevirirken sorun yaşayabilirsiniz.

Son kat peynir harcını da koyduktan sonra kenarlardan taşan yufka böreğin üstüne katlanır. Son olarak küçük yufka böreğin üzerine serilir. Bekletmeden pişirilir. Börek ocakta tepsi döndürülerek pişirilir. Sık sık kontrol ederek yanmasını engellenir. Her yeri piştikten tepsi boyutunda düz bir kapak tepsinin üzerine kapatılır ve çevirilir. Hemen tepsi yağlanarak böreğin pişmeyen yüzeyi altta kalacak şekilde börek kapaktan kaydırılır. Bu işlem için aynı boyutta iki tepsi de kullanılabilir. Birinden diğerinde aktarıp kaydırmak ile uğraşmayabilirsiniz. İkinci yüzeyi de pişirdikten sonra börek servise hazırdır.

 

Bu yazı 782 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak