Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Öfkeyi kontrol etmek için önce neden öfkelendiğimizi bilmek gerekir.

Neden öfkeleniriz?

Öfke başkasına kırıldığımızın ve incindiğimizin işareti olabilir. Birilerinin bizim hakkımıza girdiğinin işareti olabilir. Belki de ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılanmadığı için öfkelenmişizdir.

İhtiyaçlarımızın karşılanmadığı zaman, ihmal edildiğimizi anladığımız zaman, ilişkimizde çok şeyi feda edip karşılığını göremediğimiz zaman öfkeleniriz.

Bazen de öfke hayatımıza karışanlara bir tepki bazende değişmek isteyip de değişemeyen kendimize bir tepkidir.

 Kısacası öfkenin bir çok sebebi vardır. Öfkelenmek oldukça tatlıdır. Öfkelenirken sorunlarımızın çözüleceği iştiyakıyla büyük bir keyif alırız. Ama öfkenin sonuçları bizim için pek de hayırlı olmayabilir.

Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Öfkelenmek aslında doğal bir içgüdüdür. Kişinin aczinden ve zafiyetinden, sorunlarını çözememesinden kaynaklanır. Fakat öfkelenmek, yarardan ziyade zarar getirir, bu nedenle öfke kontrolü yapmak gerekir.

Öfke kontrolü için önce öfkemizin sebebini araştırmak gerekir. Bir olumsuzluk karşısında öfkeleniriz, etrafı kırar, dökeriz, fakat öfke nöbeti geçtikten sonra neden öfkelendiğimizi tam olarak hatırlamayabiliriz. Sonuçta etrafı ve başkalarını kırmış ve sorunu da çözememiş hatta daha da artırmış olabiliriz.

İçimizde öfke belirdiğinde bunun sebebini sorgulamalıyız. Sorunu tespit etmeden öfkeyi bastırmaya çalışmak genellikle bir işe yaramaz.Bizi öfkelendiren sorunu çözmeye çalışmak öfke kontrolü için önemlidir.

Sorunu tespit etmek onu çözmek için yeterli olmayabilir. İnsanoğlu acelecidir. Sorunları bir anda çözmek ister, çözülmeyince de öfkesini dindiremez. Öfkelenmek insani bir güdü olsa da bunu kontrol edememek kişisel gelişim açısından zafiyetimiz olduğunu gösterir. Öfke kontrolü için düşünce yapımızın ve hayat felsefemizin buna uygun olması gerekir. Şunları bilmeliyiz:

1.Hayatta her şey bizim istediğimiz gibi olacak diye bir şey yoktur. Bazı olayların bizim kontrolümüz dışında gelişebileceğini istediğimiz bazı şeylerin olmayabileceğini kabul etmeliyiz.

2. İstediğimizi elde edemediğimiz zaman sabretmeyi, elde ettiğimiz zaman şükretmeyi biliyor muyuz? Kısacası şükür ve sabır alışkanlığı edindik mi? Sabretmeyi ve şükretmeyi beceremiyorsak kolay öfkelenecek, zor teskin edileceğiz, demektir.

3. Çuvaldızı kendimize batırabiliyor muyuz? Genellikle başarısızlıklarımızın ve problemlerin bir yerinde kendi yanlışlarımız vardır. Başkalarını suçlamadan önce kendi hatamızı kabul edebiliyor muyuz? Suçu sürekli başkalarında arayanların öfkesini dindirmesi oldukça zordur.

4. Sorunları çözmek için duygularımızın pik yaptığı öfke anını değil sakin olduğumuz zamanları seçmeliyiz. Bazen yaşadığımız kronik problemler bizi üzer, problemleri çözememek de bizi sinirlendirir. Fakat unutulmamalıdır ki duygu yoğunluğu yaşanan anlarda verilen kararlar sakin olduğumuz anlardakine göre daha yanlıştır. Bu nedenle sorunları öfkeye başvurarak değil sağduyulu ve akılcı düşünerek çözüleceğini bilmeliyiz.

Son hatırlatma: Sorunları çözmeden öfkeyi sürekli bastırmak bizi depresyona itecektir. Bu nedenle sorunları özellikle sakin kafayla çözmeye çalışmalı, çıkmaza girdiğimizde tevekkül etmeyi bilmeliyiz.

 

Bu yazı 812 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak