Nefis terbiyesi nasıl yapılır ?

Önce neden nefis terbiyesi yapmak gerektiğini anlayalım. Nefis terbiyesi iradenin sağlıklı kullanılabilmesi açısından önem taşımaktadır. Üstad Bediüzzaman’ın ifadesi ile çağımızın hastalığı insanların cam ile elması ayırabilmelerine rağmen elması değil camı tercih etmeleridir. Burada iradenin doğru kullanılamaması söz konusudur.

İrade davranışları kontrol altına almak demektir. Azgınlaşmış bir nefis ile iradenizi idare edemezsiniz.

Nefis terbiyesi için önerilen bir numaralı ilaç oruç tutmaktır. Bu şekilde aç kalınarak nefis dizginlenir, arzulara gem vurulur.

Dinimizde nefis terbiyesinin amacı Hristiyan rahipleri veya Hint fakirleri gibi onu yok etmek veya yok saymak değildir. Sadece aşırılıkları önlemektir.  Çünkü nefis azgınlaştıkça harama olan talep artar, şeytan sürekli doğru yola alternatif sapık yollar önermeye başlar.

Dinimiz itidali tavsiye eder. Nefsimizin de itidalli olması için terbiye edilmesi gerekir. Oruç nefis terbiyesi için önerilen yollardandır. Fakat sürekli oruçtan ziyade sünnete uygun olarak Pazartesi-Perşembe, ayın ortadaki üç günü gibi zaman zaman oruç tutmakta fayda vardır. Sonuçta amaç vücudun oruca alışması değil, nefis arzularının dengelenmesidir.

Özellikle şehevi arzuların kabardığı zamanlarda bekar kişilerin oruç tutması tavsiye edilir.

Nefis kişiyi zorluyorsa yalnız kalmamaya çalışmalıdır. Çünkü yalnız kişinin yoldaşı şeytandır. Tek başınayken insanın nefsiyle ve şeytanla başa çıkması daha zordur. Mütedeyyin kişiler ile ilişki içerisinde olmak, yalnız kalmamaya çalışmak gerekir. Yalnız kaldığında da boş durmamalı, bir meşguliyet bulmalıdır.

Psikiyatri ve psikoloji uzmanları yalnızlığın, kişiyi mutsuzluğa, bunalıma hatta suça iten faktörlerden olduğunu söylemektedirler. Bu nedenle mümkün olduğunca tek başına kalmamaya çalışmalıdır.

Nefsi terbiyede kitap okumanın, dua ve zikirlerin gerekliliği vardır. Takip edilen dini kitap olmalı günlük olarak az da olsa bu kitabı okumalıdır. Ruh bu şekilde beslenecektir.  Aynı şekilde dili zikir, kalbi şükür, beyni de tefekkür ile meşgul etmek şeytanın nefsimize bulaşmasını engelleyecektir.

Kendimize günlük hedefler koyabiliriz. Günlük şu kadar dua veya sure okuyacağım veya şu kadar sayfa kitap okuyacağım diye. Burada önemli olan çok zikir veya çok kitap okuma değil, periyodik olarak bunlarla meşgul olmaktır. Bu nedenle usandırıcı hedefler koymamak lazım. Kitabın konusu veya içeriği de çok önemli değil esasında, faydalı bilgiler içersin, kalbimize nur versin yeterli.

Nefsini dizginleyebilenlerle, dinini yaşama konusunda arzulu olanlarla vakit geçirmek de faydalıdır.  Bu kişiler nefislerini dizginlerken biz de dizginleriz. Bu şekilde bir disiplin edinmiş oluruz. İnsanın kendi kendine uyguladığı nefis terbiyesi perhizleri çabucak bozulabilir. Bir topluluk nefis terbiyesi konusunda başarılı ise onlara tabi olmak, birlikte hareket etmek nefis terbiyesinde bize yardımcı olur.

 

Bu yazı 1137 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak