Neden büyük aşklar kavga ile başlar?

Büyük aşklar kavga ile başlar! Hatta dostluklarda öyle! Atalarımızın yaptığı ilginç ama doğru bir tespit bu. Peki neden?

Cevabı basit, kavga ettiğiniz kişiye artık pembe gözlükle bakmıyorsunuz. Yaptığı iyi kötü şeyleri derinlemesine irdeliyorsunuz. O kişiyi eleştirirken acımasızsınız. Kavga ettiğiniz kişi de artık size rol yapmak zorunda değil, içindeki neyse size doğrudan yansıtıyor. Bu size karşınızdakini objektif olarak değerlendirebilme fırsatı veriyor. İşte bu ortamda daha önceden kavga etmiş olduğunuz kişi yeniden güveninizi kazanabiliyorsa ilişki eskisine göre daha sağlıklı ilerliyor. Çünkü ortada yapmacıklık yok, kavga ettiğiniz için artık size şirin görünmek için yapmacık davranmıyor. Siz de öyle. Birbirinize eleştirel gözle bakabilmenize rağmen onu sevecek bir şeyler bulabiliyorsanız ilişki sağlam yürüyor.

Kavga ile ilişkiniz test edilmiş ve çiftler birbirini sınamıştır. Testi geçerlerse ne ala, geçemezlerse zaten ilişki bitiyor. Test etmek… Tıpkı otomobil üreticilerinin yaptıkları gibi. Fabrikadan yeni çıkmış otomobili olanca hızla duvara vuruyorlar. Bu uğurda her sene yüzlerce belki binlerce otomobil ziyan oluyor. Ama neticede güvenli otomobiller ortaya çıkıyor. Demek ki bu gerekli. Başarı için sınamak, test etmek lüzumlu.

Çiftler içinde böyledir. Birbirini sınamaktan çekinen çiftler aslında gelecek için risk satın alıyorlar. Sevgiliyken zülüfün teline zarar gelmesin diyenler evlenince kafa göz yaracak hale geliyorlar.

İtiraf etmek gerekir ki hepimiz biraz yapmacıkız. Bayanlar uzun süre terbiyeli ahlaklı iyi aile kızı rolü yapabilir. Hem de zevkle. Baylar bıkmadan usanmada aylarca hatta yıllarca karşısındakini önemseyen cömert beyefendi rolünü oynayabilir.

İlişkiler zaman zaman test edilmeli. Test edilmeli ki maskeler düşsün ak koyun, kara koyun belli olsun. Tohumun yeşermesinin belli bir vakti ve ortamı olduğu gibi insanların da içindekileri dışarıya vuracağı zeminler vardır. Bahar gelmeden hangi tohumların yeşereceğini bilemeyeceğimiz gibi şimdi çok sevdiğimiz kişinin şartlar zorlaşınca ne gibi tepki vereceğini bilemeyiz. Bu nedenle ilişkiler test edilmeli, canım cicimler “bizim herif, bizim karı”lara dönmesin diye.

Bu yazı 2935 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak