Nasıl mutlu olurum

Paylaş
 

Etrafınızda sizi sürekli gözetleyip açığınızı arayan, işi gücü can sıkmak olan insanlar var ise mutlu olmak için evvela bunlardan kurtulmalısınız.

Birilerinin sürekli sizin hatalarınızı araması sizi gün boyu tetikte tutar ve endişeye yatkın olmanıza yol açar.

Mutlu olabilmek için yaşantımızı not edelim. Bu notla biriktikçe nelerden canımızın yandığını ve hangi noktalarda yanlış yaptığımızı görme ve değerlendirme şansımız olacaktır.

Bizi etkileyen bir olayda bunu neden yaşadım diye sormalıyız. Kendi hatamız mı var, birileri mi bizi itiyor, sistem mi bunu gerektiriyor analiz etmek gerekir.

Hayatın iyi yanlarını görmek

Her zaman can sıkıcı şeyler olmuyor ki ! Güzel sürprizler de oluyor. Biraz da bunlara bakalım. Hem bizden beter yaşantılar da var. Herkesin çektiği çile kendine çok gelir. Ama dünyanın tüm yükünü de biz taşıyor değiliz, tüm dert de bizim değil.

Bazen gayet sıkkınken üstü başı perişan birine yardım edince ruh halimizdeki kara bulutlar dağılır gider. Neden sürekli kendilerine bol nimet verilenleri düşünüyoruz ki ? Allah birine bolca nimet de verdiyse o kadar da hesaba çekecektir ? Konunun bu tarafına da bakalım.

Yani biraz kendimizden kötü durumdakileri düşünelim, biraz ahiretteki hesabı düşünelim. Başka hiçbir şey olmasa bile bu tür düşünce tarzı insanı mutlu eder.

Mutluluğun ilacı dürüstlükte gizli

Herkesi kandırabilir ama bunu neden kendimize de yapıyoruz. Faturayı kendine kesememek, hesaplaşmayı yapamamak neden ?

Farkında mısınız, kendimize yalanın büyüğünü saklıyoruz. Bu nedenle beklentiler suni şekilde artıyor ve gerçekler insanın canını acıtıyor. Kendini bilmek, kapasitesini idrak etmek hem erdemdir hem de sonradan mutsuzluğa götüren yola girmeyi engelleyen bir rehberdir.

Konuyla ilgili bir hikaye

Bu yazı 1100 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak