Mühim bir hatırlatma !

Gün gelecek bu dünyaya veda edeceğiz. Çoğumuz planlarımızı bu dünya için yapıyoruz ama nihayetinde “GERÇEK”le yüzleşeceğiz. İman edipte imanını beslemekte ihmal eden Müslümanlar, özellikle de ben. Bilmek lazım ki ağaç sulanmazsa kurur. Ağaç kuruduktan sonra sulamanın faydası olmaz.

Artık boş ve malayani işlere biraz ara verelim de Hakka (cc) layıkıyla kul olmaya çalışalım. Yaptığımız işi Allah (cc) için yapalım. Amacımız Allah (cc) rızası olsun. İbadeti ihtiyarlığa ertelemeyelim. Şu kısa hikayeyi okuyalım.

Bir veli; otuz senelik bir terziye sormuş. Neden hala tövbe etmiyorsun da günahlı hayata devam ediyorsun?
– Nasıl olsa demiş terzi can boğaza gelinceye kadar tevbenin vakti var.O zaman tövbe eder kurtulurum demiş.
Allah dostu sormuş: Sen kaç senedir terzilik yapıyorsun?
-Otuz senedir.
-bu kadar zaman içerisinde elin en çok neye alıştı.
-Makasla kumaş kesmeye:
Allah dostu sormuş:

-Canın boğaza geldiği anda eline bir makas verseler yine kolayca kumaş kesebilir misin?
Omuzlarını silkmiş 30 senelik terzi :

-Öylesine korkulu bir anda kumaşı doğru kesemem ki!
Allah dostu taşı gediğine koymuş:

-Peki 30 senedir yaptığın bir işi o anda doğru yapamıyorsun da ömründe hiç yapmadığın tevbeyi nasıl yapacaksın o anda?

ŞİMDİDEN TEVBE EDELİM VE BOZMAMAYA ÇALIŞALIM.

Tevbe istiğfar duasının Arapçası:

استغفر الله استغفر الله استغفر الله العظيم الكريم اللذي لا الاه الاهو الحي القيوم واتوب اِليْهِ توبة عبد طالم لنفسه لا يملك لنفسه موتا ولا حياة و لا نشوراوَاَسْاَلُهُ لتََّوْبَةَ وَلْمَغْفِرَةَ وَلْهِداَيَةَلَناَ اِنَّهُ هُوَ لتَّوّاَبٌ رَحِيمُ

Tevbe istiğfar duasının okunuşu:

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

Tevbe istiğfar duasının geniş anlamı:

“Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.”

Bu yazı 821 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak