Mobilya seçiminde dikkat edilecek hususlar

Paylaş
 

Evimizin güzel görünmesini sağlayan mobilyaları seçerken nelere dikkat edilmelidir? Uzmanların bu konudaki tavsiyeleri şunlar:

1- Heves değil işlevsellik önemli

Mağazalarda birbirinden albenili mobilyaların sizi cezbetmesi doğaldır.  Mobilyanın albenisinden önce işlevine, ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağına dikkat etmek gerekiyor.

2- Malzemeye dikkat!

Mobilyanın süs eşyası değil ihtiyaç malzemesi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle mobilyada kullanılan malzemeyi iyice araştırın.

3- Detaycı yaklaşım

Mağazaya girdiğinizde dış güzelliğin yanı sıra, mobilyada hangi ağacın kullanıldığı, garanti süresinin ne olduğu, kumaş çeşidinden kullanılan elyafa kadar detaycı bir sorgulama yapın.

4- Ahşaptan vazgeçmeyin

Mobilyaya oldukça fazla para ödeyeceksiniz. Bu nedenle mobilyanın dayanıklı olanını tercih etmelisiniz. Mobilyanın en dayanıklısı ahşaptan olanıdır.

5- Mobilyanızı evinize göre alın

İhtiyacınız neyse ona uygun mobilya alın. Aldığınız mobilyanın evinize sıkıntısız bir şekilde yerleşmesi gerekir. Gerekirse ölçüm yaparak alacağınız mobilya çeşidini ve büyüklüğünü belirlemelisiniz.

6- Satış sonrası

Mobilya çok sık alınan bir ürün değildir. Bu nedenle güvenilir yerlerden almakta fayda var. Garantisi ve servis hizmeti olan yerleri tercih etmelisiniz.

7- İnce eleyin sık dokuyun

Mobilya alırken asla acele etmeyin. Mobilyayı iyice inceleyin. Benzer mobilyalardan biri sanat eseri öbürü takoz olabilir. Küçük ayrıntılar mobilyaya estetik katar.

8- Renk seçimine dikkat

Renk seçimine mobilyayı seçtikten sonra karar veriniz. Renk seçiminde müşterinin ruh hali ve açlık tokluk gibi durumları bile etki eder. Bu nedenle mobilya seçimi yapacağınız gün aç, sinirli veya depresif olmadığınız bir gün olsun. Ayrıca renk seçiminde aşırılıklardan kaçının. Mobilyanın rengini seçerken evinizdeki hakim renkleri düşünün.

9- Kumaş seçimi

Mobilyada kumaş seçimi çok önemlidir. Özellikle çocuklu bir aileyseniz kumaşın leke tutmaması ve yıkanabilir olması önemli.

10- Sormakta fayda var

Mağazaya girdiğinizde mobilyalar hakkında kendi kendinize çıkarımlar yapmak yerine satış görevlilerine soru sormak yararınıza olacaktır. Daha sonradan pişman olmaktansa aklınıza gelen tüm soruları sorun.

 

Bu yazı 2473 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak