Mevlid kandili ne zaman

Paylaş
 

İbadete susamış gönüller 2017 mevlid kandili ne zaman diye sormaktadır.Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAS) ın doğum günü münasebetiyle kutlanan Mevlid kandili 2017 yılında 30 Kasım akşamı kutlanacak. Müminler 30 Kasım’dan 1 Aralık’a bağlanan bu gecede tevbe istiğfar edecek, günahlarından bağışlanma dileyecek ve takati yettiğince ibadet edecek.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAS) Rebiülevvel ayının 11 ile 12’ye bağlayan gece dünyaya gelmiş. Kameri takvimde bu tarih her sene 11 gün kayarak başka bir güne isabet ediyor. Miladi takvime göre ise Peygamberimiz Nisan ayında doğmuş.

mevlid kandili

Mevlid kandiliniz mübarek olsun

Şiiler ise Mevlid kandilini Rebiülevvel ayının 17’inci gününde kutluyor. Bu da 5-6 Aralık gecesine denk geliyor.

Kandillerin kutlanması konusu öteden beri tartışılagelmiştir. Bildiğiniz üzere Peygamber sünnetinde doğum günü kutlamak gibi bir şey yoktur. Yani O (SAS) kendi doğum gününü kutlamıştır. Bu nedenle Mevlid kandilini bidat yani dine sonradan eklenen bir şey olarak gören kesimler de vardır. Bazıları ise kandil kutlamaya bidatı hasene yani iyi bidat demektedir. Fakat genel olarak Mevlid kandilini kutlamak bidat olarak değerlendirilmemektedir.Çünkü kandil kutlamak özel bir ibadet olmayıp kandili ibadet fırsatına dönüştürmektir.

Dinimizdeki özel gecelerin kandil denmesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında gecenin özelliğine binaen camilerde kandil ve aydınlatma yağılması ile ilgilidir. Bilindiği kadarıyla ilk Mevlid kandili Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Sultan 2. Selim zamanında başlamış ve bugüne kadar bu adet sürmüştür.

Bu yazı 1180 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak