Menengiç kahvesi nasıl yapılır ?

Önceki haftalarda Şanlıurfa ve Gaziantep’in gezilecek yerlerini tanıtmıştık. Buralarda Menengiç kahvesinin meşhur olduğundan bahsetmiştik. Bugün menengiç ve menengiç kahvesi hakkında detaylı bilgiler vermeyi düşündük. Yazımızın sonunda menengiç kahvesinin faydaları ve nasıl yapıldığı da yer alacak.

Menengiç dediğimiz şey aslında aşılanmamış antepfıstığı ağacının meyvesidir. Bu ağaca melengiç, yabani sakız ağacı veya bıttım da denir Anadoluda. Yabani antepfıstığı ağacı daha çok güneydoğu Anadolu’da yetişmesine rağmen Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bazı yerlerinde de dağlık, kırsal yerlerde kendiliğinden yetişir. Bu ağaç çeliklemeyle çoğaltılabiliyor, Temmuz ayında yaş menengiç dalını çelikleme metoduyla dikip çoğaltabilirsiniz.

Menengiç ağacının meyveleri Eylül –Ekim aylarında olgunlaşır. Olgunlaşan menengiç meyveleri toplanır yıkanır ve güneşte kurutulur. Kuru meyveler tavada rengi koyu kahverengiye dönene kadar kavrulur. Bunlar macun kıvamına gelene kadar dövülür. Sonuçta menengiç kahvesi elde edilir.

Yabani antepfıstığı (menengiç) ağacının meyveleri kahve yapmanın dışında bıttım sabunu yapımında da kullanılıyor. Menengiç meyvelerini böreklere katanlar veya çerez niyetine yiyenler de var.

 Menengiç kahvesinin faydaları

Menengiç kahvesi, nefes darlığına iyi gelir, ses tellerine faydalıdır, solunum yollarını açar, mide ağrılarını azaltır, göğsü yumuşatır, böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur, afrodizyak etkisi vardır, öksürüğü keser, özündeki yağı sebebiyle yağlı bir içecektir,yüksek miktarda E vitamini ve doymamış yağ asidi sebebiyle kolesterolü düşürmeye,kalp-damar sertliklerini önlemeye yardımcı olur.  İşte menengiç kahvesi böyle faydalı bir gıdadır.

 Menengiç kahvesi yapılışı:

Menengiç kahvesi Türk kahvesi gibi yapılır.

Cezveye kahve, şeker ve süt (sütsüz de yapılır ama sütlüsü daha güzel) koyup kaynayıncaya kadar pişirilir.

Oranları da şöyle;

1 yemek kaşığı menengiç kahvesine iki büyük fincan süt tam denk geliyor. Şekerini ise siz kendinize göre ayarlayacaksınız.

 

Bu yazı 1998 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak