Lejyoner Hastalığı Nedir ?

Leyoner hastalığı sağdan soldan duyup pek önemsemediğimiz, fazla da bilgi sahibi olmadığımız hastalıklardandır. Klima hastalığı olarak da bilinir.  Klima hastalığı denmesinin nedeni çoğunlukla bakımı yapılmamış klimalar nedeniyle oluşmasıdır.

Lejyoner hastalığı aslında bir tür zatürredir. Tıp dilinde pnömoni denir. Nemli yerlerde yaşayan inatçı bir bakteri türünün klimadan insana geçmesi ile oluşur.

Bu bakteri türü uzun süre canlı kalabilen, bulunduğu ortamda sinsice uzun zaman pusuya yatabilen bir mikroptur. Klima başta olmak üzere iç temizliği sık yapılmayan cihazlarda uzun süre yaşayabilir. Ayrıca dezenfekte edilmemiş sulardan da insana bulaşır.

Hastalar çoğunlukla bakımı-temizliği uzun süre yapılmayan otel ve pansiyon klimalarını kullanınca hastalanırlar.

Bu hastalığa lejyoner hastalığı denmesinin sebebi 1977 senesinde ABD’nin Philadelphia şehrinde yapılan lejyoner toplantısında yaşanan salgındır.

Ayrıca, banyo tuvalet temizliği yetersiz öğrenci evlerinde veya şehir şebekesi eski şehirlerde de görülebilir. Bakteri insana geçtikten sonra akciğerde tahribata başlamaktadır.

Bağışıklığı zayıflamış kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Kronik akciğer veya karaciğer hastaları, alkol bağımlıları, şeker hastaları daha fazla risk altındadırlar.

Bu yazı 800 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak