Kurban bayramı ne zaman

Paylaş
 

Kurban bayramı ne zaman, 2017 yılında kurban bayramı tatilini ne zaman yapacağız merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Dinimizi iki bayramından biri olan kurban bayramı 2017 eğitim öğretim sezonu başlamadan önce kutlanacak. Turizmciler de kurban bayramı ne zaman diye bekliyor. Çünkü daha önceki senelerde tam da okulların başlayacağı zamana denk gelen bayram nedeniyle sıkıntı yaşamışlardı. Bu sene yaz tatiline denk geliyor.

1 Eylül Cuma günü başlayacak kurban bayramı 4 Eylül pazartesi günü sona erecek. 2017 yılında kurban bayramı tatilinin hafta sonuna denk gelmesi kamu çalışanlarını ve onlar tatile gelir biz de para kazanırız diye düşünen turizmcileri üzeceğe benziyor.

Kurban bayramı

Kurban Bayramınız kutlu olsun

Aynı zamanda hac ibadetinin de yapıldığı 10 Zilhicce günü ta Hazreti İbrahim’den beri kurban bayramının başlangıcıdır. Rüyasında oğlunu kesmeye çalıştığını gören İbrahim aleyhisselam aynı rüyayı gene gene görünce Rabbimizin emrini yerine getirmeye karar veriyor ve oğlu İsmail’i kurban etmek için müsait bir yere götürüyor. Ona kendisini Allah için kurban edeceğini söyleyen Hz. İbrahime oğlu İsmail aleyhisselam daha küçük yaşta olmasına rağmen negatif bir tepki vermiyor, Allahın emrine teslim olduğunu sözylüyor.

Hz. İbrahim bıçağı İsmail’in boynuna çalmasına rağmen bıçak kesmiyor. Birkaç deneme de sonuçsuz kalıyor.

Daha sonra gökten koç iniyor ve Hz. İbrahim aslında oğlunu kesmekle emrolunmadığını sadece sınandığını anlıyor. İşte o günden beri 10 Zilhicce kurban bayramı olarak kutlanır. Bu hikaye inançsız kimseler için insanın kendi oğlunu kesmeye çalıştığı barbarca bir olayın anlatımı gibi gelse de müminler Allah’ın emrinin her koşulda yerine getirilmesine bir örnek olduğunu anlarlar.

Bu yazı 1489 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak