Kulak kiri nedir kulak temizleme nasıl yapılır ?

Halk arasında kulak kiri denilen şeyin asıl adı buşondur. Buşon yani kulak kiri, cerumen salgısının içten topladığı deri döküntüleri ve dıştan giren toz ve diğer partikülleri( parçacıkları ) tutarak olduğu yerde birikmesi ve zamanla taşlaşması sonucunda oluşmaktadır. Kulak kiri giderilmezse kulak ağrısı, çınlama, işitme kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Yani kulak kirinin ana maddesi cerumen salgısıdır ve temizlenmesi gerekir. Peki cerumen salgısının faydası nedir?

Dış kulak kıl folekülleri yani kıl keseleri ve cerumen salgısını üreten bezlerle kaplıdır. Bu tüyler ve cerumen salgısı dışarıdan gelen tozları ve yabancı maddeleri tutarak iç kulağa girmesini engeller. Bu sayede kulak zarı korunmuş olur.

Cerumen denilen kulak sıvısı herkeste olur ve salgılanması gereklidir. Ancak her pisliğin vücuttan atıldığı gibi cerumen ve bu yapışkan sıvının topladığı parçacıkların ( kulak kiri ) vücuttan  atılması gerekmektedir. Bu konuda kişinin yapması gereken her gün düzenli olarak kulaklarını yıkamasıdır.

Kulak temizleme

Yabancı cisimlerle temizlenilmeye çalışılan kir, kulak zarına doğru itilebilmekte ve dışarı atılmasına engel olunmaktadır. Kişinin bu temizlik için kendi parmaklarını tercih etmesi ve kulaklarını parmakları yardımıyla yıkaması en doğru davranış olacaktır. Bu temizlik yapılmazsa cerumen denilen kulak sıvısı ve etrafında toplanan partiküller  birikip taşlaşacak, yukarıda belirtilen sorunlar oluşacaktır.

Abdest alırken aynı zamanda kulak temizliği de yapmış oluruz. Hatta abdest almak kulak kirini temizlemek için en etkili yöntemdir diyebiliriz. Çünkü her gün düzenli yapılır ve yabancı cisim kullanılmaz.

 

Bu yazı 687 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak