Kortizon Kullanan Hastalarda Beslenme

Paylaş
 

Kortizon ,normalde böbrek üstü bezinin dış kısmından salgılanan bir hormondur. Bu makalemizde Kortizon Kullanan Hastalarda Beslenme konusunu  ele aldım.

Vücutta kan şekerinin sentezi ve proteinlerin parçalanması gibi görevleri vardır.Ayrıca kortizon tıbbi tedavilerde oldukça sık kullanılan ilaçlardan biridir.

Kortizon ilaçları yüksek dozda ve uzun süre kullanıldığında omuzlarda  ve karında yağ toplanmasına neden olmaktadır.

Kortizon vücutta su ve tuz tutumuna bağlı olarak vücudun belirli bölgelerinde ödeme neden olmaktadır.Su ve tuz tutulması özellikle kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarında belirgin sorunlar yaratabilir.

Ayrıca kortizon kemik erimesi ve kaslarda erime gibi problemler oluşturmaktadır.

Kortizon insüline zıt etki ederek kan şekerini yükselten bir hormondur.Bu nedenle ilaç tedavisi alan ve diyabete yatkın kişilerde diyabet oluşumunu tetikleyebilir.Ayrıca gebelerde kortizon kullanımı ,gebelikte şeker hastalığının ortaya çıkma riskini arttırır.

Kortizon kullanan bireylerde psikolojik bozukluklar ve beraberinde depresyon görülebilir. Bu gibi durumlar  yemek yemeye fazla yönelmemize  neden olarak kilo alımını kolaylaştırır.

Kortizon mide asit salgısını artırırken koruyucu mukus tabakasını bozar.Bu durum ünser oluşumuna neden olur.

Görüldüğü gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizonun ciddi yan etkileri vardır .Bu yan etkileri en aza indirmek ve ilacın tedavi edici özelliğinden daha fazla yararlanmak için beslenmemizde bazı ufak değişiklikler yapmamız gerekmektedir .

Öncelikle kortizon kullanıcısı iseniz eğer, tuz tüketiminizi azaltmalısınız. Çünkü kortizon böbreklerden tuzun geri emilimini arttırır. Ayrıca kortizonun yüksek tansiyonu tetiklemesinin başlıca nedeni budur.

Dışarıdan paketlenmiş olarak alınan içinde sodyumlu koruyucu madde bulunan hiçbir besin maddesi kortizon kullanırken tüketilmemelidir. Konserveler ,meyve suları  , soda, kola vb. gazlı içecekler ,işlenmiş kraker ,salamura zeytin vb. gibi yoğun tuz içeren tüm gıdaların tüketilmesi sakıncalıdır.

Diyetimizden tuz miktarı yüksek besinleri çıkarırken ,potasyum bakımından yüksek olan ve yüksek yoğunlukta enerji içermeyen sebze ve meyveleri eklememiz fayda sağlayacaktır.Yalnız satın aldığımız meyve ve sebzelerin hormonsuz olmasına dikkat etmeliyiz.

Ayrıca kortizon vücuttaki östrojen seviyesini azalttığı için kalsiyumun bağırsaktan emilimini azaltarak östeoporoza neden olur.Bu nedenle kortizon kullanan kişiler Ca açısından zengin beslenmelidir.

Süt ,yoğurt ,peynir (tuzsuz ,yağsız ) ,yeşil yapraklı sebzeler ,soya fasulyesi ,kuru baklagiller tüketebileceğiniz kalsiyumdan zengin gıdalardır.

Kortizon vücuttaki karbonhidrat metabolizmasını bozar.Bu yüzden kortizon kullanan hastaların iştahı açılır. Özellikle karbonhidrat ve yağ içeren besinleri yemeye eğilim artar. Bu durumda kilo artışının önüne geçmek için unlu, yağlı ve  şekerli gıdaların fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

Son olarak alkollü içecekler kesinlikle tüketilmemelidir.

Bu yazı 1466 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak