Kolay ezogelin çorbası nasıl yapılır?

Kolay ezogelin çorbası malzemeleri:

  • Yarımşar su bardağı mercimek (kırmızı), ince bulgur ve pirinç
  • 1’er yemek kaşığı salça, tereyağı ve un
  • 8 su bardağı su (kıvama göre az gelirse biraz daha ilave edebilirsiniz, ocağınızın ayarına göre biraz fark edebilir)
  • Tuz ve baharat (Baharat olarak nane ve kırmızı biber kullanabileceğiniz gibi karabiber, kimyon, kekik gibi alternatifleri deneyebilirsiniz)
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Kolay ezogelin çorbası nasıl yapılır?

Önce tereyağı düdüklüde eritilir. Sıvı yağ ilave edilir. Tereyağı eriyince yarım su bardağı un ilave edip kavurulur. Daha sonra salçayı ilave edip bir iki karıştırılır. Mercimek, bulgur, pirinç, baharat ve tuz eklenir, üzerine su ilave edilir. Tencerenin kapağını kapatıp pişirilir. Afiyet olsun.

Kolay ezogelin çorbasının diğerlerinden farkı nedir?

Kolay ezogelin çorbasının diğer ezogelin çorbalarından farkına gelince, kolay ezogelin çorbası, ezogelin çorbası yapmak için kullanılacak en az malzemeleri (baz malzemeleri) içermektedir. Siz isterseniz ezogelin çorbasına soğan veya havuç da koyabilirsiniz. Hatta patates bile koyabilirsiniz.  Kolay ezogelin çorbasının diğerlerinden bir farkı da salçanın başta katılıp sonradan sos yapmaya gerek kalmamasıdır. Bu sayede zamandan kazandığınız gibi ekstra tava da kirletmemiş oluşunuz. Kolay ezogelin çorbası düdüklü tencerede yapıldığı için kısa sürede pişer, sadece baz malzemeler kullanıldığı için blendır kullanmaya da gerek kalmaz. Değişik yemek tariflerinde buluşmak üzere…

Bu yazı 662 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak