Kısa yoldan nasıl zengin olunur, kolay para kazanma mümkün mü?

Paylaş
 

Kısa yoldan zengin olmak çoğumuzun hayalidir. Bunu başaranlar vardır, gıpta ile bakarız. Çoğu kişi kısa yoldan zengin olmak için piyango, kumar veya borsa gibi şansa dayalı tercihler yapar. Halbuki şanslı olsanız zaten zengin doğardınız değil mi?

Peki kısa yoldan zengin olanlar bunu nasıl başarıyor? Hemen aklımıza kötü ve yasadışı yollar geliyor. Gerçekten de kısa yoldan zengin olanların tamamına yakını “ahlak yoksunu”, başarı için her yolu mübah görüyorlar. Acaba ahlakımızı kaybetmeden, yasadışı yollara sapmadan kısa yoldan zengin olmanın bir yolu var mıdır? Yoksa kolay para kazanmanın yolları hep namussuzluktan mı geçer?

Aslında kısa yoldan para kazanmanın, zengin olmanın yolları vardır. Çok zengin olmazsınız ama size yetecek parayı kazandırır. Bu yol kısa olsa da zordur, emek ister, cesaret ister, zeka ister, saplantılılık derecesinde kararlı olmayı gerektirir. Sıradan insanlar kısa yoldan zengin olamazlar. Eğer siz kendinizde bir cevher olduğunu düşünüyorsanız işte kısa yoldan zengin olmanız için yapmanız gerekenler…

Sektör seçimi

İlk önce kabiliyetlerinizi ve yeterliliklerinizi sorgulamalısınız. Falanca şu işten zengin olmuş ben de aynısını yapayım demek yerine, kendi yeterliliklerinizi ölçün. Siz en iyi ne yapabiliyorsunuz? Sıradan insanlara göre sizde fazla olan ne? Belki konuşma yeteneğiniz, belki zekanız, belki de el becerileriniz iyidir. Ayrıca ne yapmayı seviyorsunuz? İnsanlar severek yaptığı işlerde daha başarılı olurlar. Bu nedenle kısa yoldan zengin olmak, kolay para kazanmak istiyorsanız, iş seçiminizi yaparken “para getiren” den ziyade sevdiğiniz ve kabiliyetiniz alanı tercih etmelisiniz. Siz alanınızda iyi olduktan sonra çöpten bile para kazanabilirsiniz.

Oyunu kuralına göre oynayın

Oyunu kuralına göre oynayanlar ve oyunun kurallarını belirleyebilenler kolay para kazanabilirler. Ama bundan önce oyunun kurallarını öğrenmek gerekir. Bu da yapacağınız işle ilgili her türlü bilgiyi edinmekle olur. Şu soruların cevabı verebilmelisiniz;

-Bu iş nasıl yapılır?

-Bu iş nasıl daha kolay yapılır?

-Bu iş nasıl daha rantabl yapılır?

-Stratejim ne olmalı?

-Bu işi kimler yapıyor?

-Bu işin pazar payı nedir, ben de pay kapabilir miyim?

-İşin zorlukları nelerdir, ne kadar sermaye ve iş gücü gerekiyor, kimler bana çelme takabilir?

-Oyunun kurallarını kimler belirliyor?

-Oyunun kurallarına müdahale etmek mümkün mü?

-Kimlerle iyi geçinmeli, dostluk kurmalıyım?

-B,C,D planları neler?

-Diğerlerinden farklı olarak ne yaparsam öne çıkarım?

Bir işe girişmeden önce bu soruların cevabını vermek zorundasınız. Göç yolda düzelir mantığıyla sazan gibi bir işe atlamayın. Bir işi kıvırabileceğinizi, kolay para kazanabileceğinizi düşünürseniz ve başaracağınıza inanırsanız bir işe kalkışın.

Kararlılık

Kararlı mısınız? Başarı için kararlı olmak, kararlı olmak için de şu meziyetlere sahip olmanız gerekir;

-Disiplin: Disiplin bir derece genetik bir şeydir. Yapınızda yoksa sonradan disiplinli biri olmanız zordur. Eğer kendinizin disiplinli olduğunuzu düşünüyorsanız, geçmişe baktığınızda bunu görüyorsanız sorun yok.

-Azim: Azim de disiplin gibi herkesin harcı olan bir şey değildir. Hele de kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız kafanızı taktığınız şeye obsesyon seviyesinde bağımlı olmalı, rüyanızda bile onu görmelisiniz. Yüzeysel düşünen zoru görünce vazgeçen biriyseniz kısa yoldan zengin olmayı unutun.

-Çalışma: Kısa yoldan zengin olmayı hayal edenler genellikle çalışmayı sevmeyen tiplerdir. Siz de öyleyseniz namuslu yoldan zengin olmanız sadece hayallerde kalacaktır. Kısa yoldan zengin olmak, çalışmadan, yan gelip yatarak zengin olmak değildir. Kısa yoldan zengin olanların hiç birisi aslında “yatarak” zengin olmamışlardır. Az zamanda “çok” çalışarak “doğru” kişilerden yardım alarak “doğru” işleri yaparak zengin olmuşlardır. Bu nedenle kısa yoldan zengin olmanın da şartlarından birisi çalışmak ve bunu “kararlılıkla” sürdürmektir.

İlişkiler

Başarılı insanların arkasında hep görünmeyen kişiler vardır. Bu kişiler yardım eder, destek olur, başarıya doğru ittirir. Sizde kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız önünüzü açacak, başarmanızı kolaylaştıracak ilişkilere ihtiyacınız vardır. Ne kadar çok “kazan-kazan” ilişkisi kurarsanız o kadar iyidir. Yapacağınız işle ilgili kişilerle dostluk kurmanız ve birbirinizin sırtını kaşımanız gerekir.

Başarı iyi bir ekip çalışmasını gerektirir. Bu nedenle kısa yoldan zengin olmanız için işini bilen ve akıllı partnerlere ve sağlam bir ekibe ihtiyacınız vardır.

Farklılık

Farklı olmak kısa yoldan zengin olmanın anahtarıdır. İşinizde başarılı olsanız dahi diğerlerinden farkınız yoksa kısa yoldan zengin olamazsınız. Sakın diğerlerinin yaptığını yapamadığınız için farklı ve kolay bir şeyi denemeyin. Farklı olmak aynı zamanda diğerlerinden daha iyi ve daha üstün iş sunabilmektir. Bu nedenle diğerlerinin yaptığını yapabilmeniz, bunun üzerine +1 farklılık koymanız gerekmektedir. İşte bu +1 sizi kısa yoldan zengin eder.

Tedbir

Kısa yoldan zengin olmak için normalden daha fazla risk almanız gerekir. Çünkü yüksek kar, yüksek risk gerektirir. Bu da siz başarısız olursanız daha hızlı dibe çökeceğiniz anlamına gelir. Kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız riskten kaçmayınız ama tedbiri de elden bırakmayınız. Çünkü sizin yolunuz kısa ama çetindir. Mutlaka alternatif planlarınız olmalıdır. Kimlerin yolunuza taş koyabileceğini, hangi unsurların tökezlemenize neden olabileceğini bilmelisiniz. İttifaklar kurmaktan çekinmeyin. Yalnızlaşırsanız başarısız olma riskiniz artar.

Zeka ve yetenek

Kısa yoldan zengin olmak için Allah vergisi yetenek ve zekaya sahip olmanız gerekir. Üniversiteyi bırakıp zengin olanlar, üniversiteyi okuyamadıkları için değil, gereksiz gördükleri için terk etmişlerdir. Yani üniversitenin bile onlara daha fazla bir şey veremeyeceğini düşünecek kadar bilgi birikimi fazla, zeka düzeyi yüksek kişilerdir. Siz üniversiteyi kazanabilecek zekaya sahip değilseniz boşuna kendinizi kandırmayın kısa yoldan zengin olamazsınız.

Faydalı olma

Daima “faydalı” olmayı düşünmelisiniz. Çok güzel bir iş üretiyorsunuz. Kimse yaptığınızı yapamıyor. Ama yaptığınızın kimseye bir faydası yoksa size de bir faydası olmayacaktır. Başka bir deyişle insanların ihtiyaçlarını ne derece karşılayabilirseniz, kazancınız o derece yüksek olur. Öyle bir iş yapın ki insanlar buna muhtaç olsun. İnsanlar size gelmeye mecbur olsun.

Özetle;

Kısa yoldan zengin olmak çalışmadan para kazanmak demek değildir. Günübirlik kolay para kazandıran, “fırıldaklık” gerektiren işler asla kimseyi zengin etmez. Bunlar hep kısa süreli ve engeli bol işlerdir. Bir gün ekmek yer ertesi gün yiyemezsiniz.

Kısa yoldan para kazanmak sizde olan bazı üstün meziyetleri yoluna yordamına göre yüksek kar marjıyla paraya çevirmek demektir. Eğer güzel bir maden cevheri denk getirebilirseniz kolay yoldan para kazanabilir, kısa yoldan da zengin olabilirsiniz.

 

Bu yazı 3552 kere okundu.
 • Site Yorum

6 adet yorum var.

 1. Ali Yılmaz dedi ki:

  Yazı çok güzel saygılar. İnsanoğlu, Türk Milletinin bireyleri kısa yoldan insan olmayı her çağda, ecdadlarında olduğu gibi bugün de öğrenme sürecini sürdürmeliler. Ticaret, Osmanlı döneminde imtiyazlı kılınan Musevi , Rum vb azınlıklara bırakılmamalı. Bugün de ticaret bazı durağan düşünceli, rahatlığına düşkün kişilerce ayıp sayılıyor, kazanç emekle, namusluca da olsa ayıplanıyor. Galiba Osmanlı dönemimizden kalan kültürel bir miras bu şuuraltlarımızda. Halbuki bilmiyorlar ki (unutuyorlar ki) Hazreti Muhammed (SAV) ticaret yapardı, deve kervanlarıyla.

  • Sevilay dedi ki:

   Ben tam bir olcam eşkıya olcam devlet zaten battı sedat peker ulkuculukten vazgeçti para için

 2. sümeyye dedi ki:

  Biz en iyisi uzun yoldan gidelim

 3. Berken dedi ki:

  bereket lazım önce. yoksa çok mal fayda etmez

Bir yorum bırak