Kısa yoldan başarılı olmanın yolları

Paylaş
 

Başarmak, ama bunu kısa yoldan yapmak ister misiniz ? Aslında bu mümkün, başkalarının zorla elde ettiği başarıya siz daha kolay yollardan elde edebilirsiniz.  Belki de yok öyle bir şey diyorsunuz. Ben de diyorum ki “var öyle bir şey”. Bunun ispatı da her gün TV’de cadde sokaklarda gördüğümüz kişiler bunun örneği. Siz lüks araçlara binen kişilerin mirasyedi mi olduğunu düşünüyorsunuz ? Yoksa kuruş kuruş biriktirip mi sahip oluyorlar engin servetlere ?

Aşağıdaki tavsiyelere kulak verirseniz belki sizde kısa yoldan başarılı olabilirsiniz.

Kendini tanımak

Kendinizi tanıyın, siz hangi konularda yeteneklisiniz. Ne yapmayı seviyorsunuz. Sırf para kazanacağım diye çok da hoşlanmadığınız bir işe girerseniz başarısız olursunuz. Kendinizi tanıyın sevdiğiniz işi yapın. İşinizi iyi yapmanın yolu sevdiğiniz işi yapmaktan geçer. Eğer işinizi severseniz, çalışmayı da seversiniz. Çalışmayı severseniz, kendinizi alanınızda geliştirebilmeniz mümkün olur.  Yani kendinizi tanıyın, hoşlandığınız işi yapın.

Taklit edin

Büyük bilim adamları, sanatçılar, devlet adamları… Bunlar işe ilk olarak başarılı olan başkalarını taklit ederek, onların elde ettikleri bilgileri edinerek başlamışlardır. Japonlar elektronikte dünyanın bir numarasıdır ama işe taklitle başlamıştır. Newton kendisinin önceki bilim adamlarının getirdiği seviyenin sadece bir basamak üstüne çıktığını itiraf etmiştir. Yani bir seviyeye gelene kadar başkalarını taklit etmek gerekir. Ne zamanki işinizde üst seviyeye geldiniz, o zaman taklit etmeyi bırakabilirsiniz. İşinizin en iyisi olduğunuzda ise önceki taklitlerinizin aksine bu sefer diğerlerinden sürekli farklı olmaya çalışacaksınız. Ama bunu en başta yapmayın.

Azim

Başarılı olmanın en kısa yolu bile azim gerektirir. Başarıyı hem yakalamak hem de muhafaza etmek için azimli olmalısınız. Eğer sevdiğiniz işi yaparsanız ve çalışmanızın semeresini görüyorsanız azimli olmak daha kolaydır.

Zeki olmak

Kısa yoldan başarılı olmak için kıvrak bir zekaya ve kısa zamanda doğru karar verme yeteneğine sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda iyi bir hayal gücüne sahip olmalı, başkalarının düşünemediğini düşünebilmelisiniz. Bu sonradan kazanılan bir özellik olmayıp bir fıtrat meselesidir. Eğer sizde bunlar yoksa sizin için kısa yoldan başarılı olmak diye bir seçenek yoktur.

Risk almak

Kar ve risk doğru orantılıdır. Doğru risk alırsanız normalden fazla yükselirsiniz. Fakat her konuda risk alırsanız kesin batarsınız. Bu nedenle ne zaman sağlamcı ne zaman da maceracı olacağınızı bilmelisiniz. Risk almak özellikle kimsenin denemediği işlere girerken olmalıdır. Kimsenin denemediği bir işte başarılı olursanız hızlı yükselirsiniz.

Tavsiyelerim bu kadar, aklınızda bulunsun belki bir gün işinize yarar.

Bu yazı 971 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak