Kılıçkuyruk Balığı

Kılıçkuyruk Balığı (Değişken Plati)
Genel Özellikleri: Kılıçkuyruk Balığının gövdesi ince boyu geniştir, birçok renk türevi üretilmiştir. Genel olarak görülen renk sarının tonlarıdır. Kılıçkuyruk Balığının üst yüzgeç kısmı üçgen benzer bir şekil alır kuyruk kısmında kılıca benzetilen sivri ve uzun bir çıkıntı vardır. Kılıçkuyruk Balıkları hepçil yaşam tarzını benimserler.

Bilimsel adlandırma: Xiphophorus hellerii

Anavatanı Olan Bölge: Orta Amerika Kıyıları

Beslenme Şekli: Kuru yem ve yosun Kılıçkuyruk Balığı için ideal yemlerdir, canlı yemler balığın çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olduğunda çok az kullanılmalıdır.

Karakter: Erkek Kılıçkuyruk Balıkları kendi aralarında saldırgandırlar, dişiler erkeklere göre daha uysal ve barışçıllardır. Genel itibariyle Kılıçkuyruk Balıkları barışçıl ve küçük balık türleri ile uyumludurlar. Eğer karma yapmak söz konusu olacaksa öncelik diğer tür küçük balık türlerine verilmelidir.

Akvaryum Özellikleri:  Akvaryum suyunun dibinde yüzmeyi sevmezler genelde yukarılara doğru çıkarlar ve ortalarda yüzmeyi tercih ederler. Sık bitkilerin mevcut olduğu akvaryumları severler ve sık bitkiler ile çevrili yerlerde yavrularını doğururlar. Kılıçkuyruk Balıkları geniş akvaryumları severler.

Ortalama Boy Uzunluğu: On santimetre ile On İki santimetre arasında büyürler. (10-12 cm)

Üreme: Canlı doğurgan kategorisinde değerlendirilirler. Çok hızlı ve kolay çoğalma gösterirler ve çok eşlilik söz konusudur. Bu yüzden akvaryum da bulunan dişi sayısının fazlalığı üremeyi kolaylaştırır ve tek kalacak dişinin sağlığı açısından yarar sağlar.

İdeal Yaşam Isısı: 24 santigrat derece ile 26 santigrat derece

Erkek Dişi Ayırt Edilmesi: Dişi Kılıçkuyruk Balıkları erkek olanlara göre daha dolgun ve iri olurlar, gövdeleri erkeklerden daha geniştir, bu yolla ayrım yapılabilir.

Bu yazı 902 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir