Kıble nasıl bulunur

Paylaş
 

Bu yazımda kıble nasıl bulunur yardımcı olmaya çalışacağım. Namazın şartlarından biri de kıbleye yönelmektir. Evde kıbleyi tespit etmek kolaydır. Namaz takviminde kıble saati vardır. Kıble saati geldiği vakit güneşe döndüğünüzde kıbleyi bulmuş olursunuz.

Daha ilginç yollarla kıbleyi bulanlar da vardır. Mesela Türksat uydusuna yönelen çanak antenler kıbleyi gösterir.

Kıbleyi bulmak açık arazide daha zordur. Böyle durumlarda  okullarda öğrendiğimiz bilgilerden yararlanmaya çalışırız.

Güneşin bulunduğu yer kıble hakkında bir fikir verir. Doğudan doğan güneş öğle saatlerinde yaklaşık olarak güney yönündedir. Daha sonra batıya doğru kaymaya başlar. Namaz takvimlerinde kıble saati olarak verilen zaman öğle namazından önceki bir vakittir. Saatin kaç olduğuna bakarak tahmin yoluyla kıble bulunabilir.

Elde pusula var ise kuzey ve güney bellidir zaten. Bununla birlikte manyetik kuzey ile coğrafi kuzey farklı olduğu gibi kıble de tam güneyde değildir. Elde sadece pusula var ise kişinin biraz da coğrafya bilgisine ihtiyaç vardır. Mesela kıble Trabzon’da kıble tam coğrafi güney iken, Muğla’da kıble ciddi derece güney doğuya kayar. Iğdır’da ise kıble hafifçe güneybatıdır.

Karınca yuvalarının kuzeyinde daha fazla toprak biriktiği söylenir. Ağaçların kuzeyinde yosun oluşur. Geceleri ise yön bulmada Kutup yıldızından yararlanılır. Kutup yıldızı kuzeyde bulunur.

Kıbleyi doğru tespit etmek için kıble pusulası kullanmak da bir çözümdür. Bu yüzden açık arazilerde çalışan kişilere bu kıble saatleri çok faydalı olmaktadır.

Bu yazı 1783 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak