Kaynana ile geçinmenin püf noktaları

Gelin kaynana ilişkisi toplumumuzun önemli dinamiklerindendir. Gelin kaynanayı, kaynana da gelini çekiştirir durur hep. Bu yazımızda gelinlere tavsiyeler var. Bu formüller sayesinde kaynananızla daha iyi geçinebilirsiniz.

Gözden ırak olan gönle yakın olur

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur derler. Konu gelin kaynana ilişkisiyse böyle değildir. Kaynananıza ne kadar uzak olursanız o kadar iyi geçinirsiniz. Evliliğinizin başlangıcında eşinize ve kaynananıza şirin görünmek için kaynananıza yakın bir ev tutarsanız nur topu gibi “kaynana problemi”niz olur. Bir bahane bulup uzakta ev tutmalısınız. Ayrıca geliş gidişler de sık olmamalı. Kaynananız ile geçinmek istiyorsanız onun sizi özlemesine izin vermelisiniz. Sürekli dip dibe olursanız kavga kaçınılmaz olur.

Siyaset, siyaset, siyaset

Kaynana ile iyi ilişki kurmak için siyasetiniz kuvvetli olmalı. Bodosloma tavırlarla samimi tepkilerle bir yere varamazsınız. Önce kaynana ile kayın baba arasında hangisinin size daha yakın olduğunu belirleyin. Bu önemli çünkü birini diğerine karşı kalkan olarak kullanmanız gerekecek. Bu nedenle biriyle irtibatınız sağlam olsun, iltifatı esirgemeyin.

Asla kaynananız ile doğrudan bir savaşa girmeyin. Ya da kaynananıza yaptırmak istediğiniz bir şeyi doğrudan söylemeyin. Bunun için vasıtaları kullanın. Kaynananıza daima iyi davranın, sitemlerinizi eşinize bildirin. Bazen çocuğunuz veya kayın babanız aracılığı ile de iletişim kurabilirsiniz ama genellikle en doğru seçim eşinizdir. Böylelikle kötü olan siz olmayacaksınız.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır

Kaynananızla probleminiz olsa bile asla saygıda kusur etmeyin. Nazik olun cebinizde daime bir iki övgü cümlesi bulundurun. Bir önceki maddede değinildiği gibi problemlerinizi vasıtalar yardımıyla çözmelisiniz, bu nedenle sıkıntınızı direk olarak kaynanaya yansıtmak, kapris yapmak yanlıştır. Kaynana ile ilişkilerinizde daima “tatlı dilli gelin” rolünü oynamak zorundasınız.

Empati kurun

Unutmamak gerekir ki kaynanalar da insandır ve siz de bir gün kaynana olabilirsiniz. Siz onun evladını elinden (ç)aldınız, o kadar nazı olacak. Ayrıca sizden büyük. Tüm ilişkilerde olduğu gibi gelin kaynana ilişkisinde de karşılıklı saygı ve anlayış şart. Empati kuramadığınız müddetçe sorunu çözemezsiniz. Kendinizi kaynananızın yerine koyun ve düşünün.

Bizim önerilerimiz bu kadar, aslında fazlasına gerek yok siz bunları yapın, kaynananızla gül gibi geçinirsiniz.

 

Bu yazı 1335 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak