Kaymaklı Dondurma Tarifi

MALZEMELER

yarım kilo ahududu dondurması,
250 gr. vanilyalı dondurma,
250 gr. taze kaymak,
30 gr. ayıklanmış antep fıstığı,
200 gr. ahududu,
6 acı badem kurabiyesi,
50 gr. pudra şekeri, 40 gr. toz şekeri,
1 limon

YAPILIŞI

Tatlının hazırlanmasında kullanılacak kalıbı hiç değilse bir saat önceden buzdolabına kaldırıp iyice soğutunuz. Ahududuları ayıklayınız ve yayvan bir porselen kâseye koyunuz. Üzerlerine toz şekerini serptikten sonra bir limonun suyunu da gezdirerek dökünüz. Diğer yanda acıbadem kurabiyelerini bir fırına koyup iyice kuruttuktan sonra havanda döverek un hâline getiriniz. Antep fıstığının zar gibi ince iç kabuklarını ayıklayınız. Sonra bu kavrulmuş fıstığı havanda dövünüz.

Kalıbın içini ahududu dondurmasıyla kaplayınız. Bunun içine vanilyalı dondurmayı boşaltınız. Onun üstünü serpiştirilecek acıbadem kurabiyesi unuyla örttükten sonra limonlu şekerli ahududulardan büyük bir kısmını vanilyalı dondurmanın üstüne yayınız. Bunun üstüne de pudra şekeriyle çırpılmış, dövülmüş antep fıstığıyla karıştırılmış kaymağı dökünüz.

Bir spatulayla düzledikten sonra bunların üstüne bir yağ kağıdı oturtunuz. Kalıbı buz dolabının buzluğuna yerleştirip, en azından sekiz saat bırakınız. Servis vakti gelince kalıbı soğuk bir servis tabağının üstüne baş aşağı ederek tabağa aktarınız. Kalan ahududuları da çevresine serpiştirdikten sonra sofraya götürüp bekletmeden servis yapınız.

Bu yazı 773 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak