Kartalkayaya nereden gidilir? Hangi otellerde kalınır?

Paylaş
 

Karın yağmasıyla birlikte Uludağ ve Kartalkaya gibi kayak merkezleri cazibe merkezi haline geldi. Peki bu Kartalkaya uzak mıdır nereden gidilir, nasıl gidilir, orada ne yenir, ne içilir, nerede kalınır gibi sorular belki de kafanızı kurcalıyordur.

Kartalkayaya nasıl gidilir?

Ankaradaysanız Bolu yoluna yani Tem Otoyoluna çıkın. Bolu- Doğu gişelerinden çıktıktan sonra iki kilometre daha ilerleyin karşınıza Kartalkaya sapağı çıkacak.  Sapaktan 28 kilometre sonrası Kartalkaya.

Eğer İstanbul’dan Kartalkaya’ya ulaşmak isityorsanız, Bolu istikametine doğru yola çıkın. Bolu’yu geçtikten yaklaşık 10-12 kilometre sonrasında demin bahsettiğimiz sapağa varacaksınız.

Kartalkaya Ankara’dan 180 kilometre İstanbul’dan ise 260 kilometre uzaklıkta. Bolu üzerinden Kartalkaya’ya ulaşmak istiyorsanız halk otobüsleri var 35 kilometre yol alarak Kartalkaya’ya ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kartalkaya arası kaç saat çeker derseniz İsanbul Kartalkaya arası 3-3,5 saat sürer. Ankara Kartalkaya arası ise yaklaşık 2,5 saat çekiyor.

Kartalkaya’da gezilecek neresi var diyorsanız size Sarıalan Yaylası veya  Saraycık Göleti’ni görmenizi öneririz. Ayrıca yayla evleri de görülmeye değer.

Kartalkaya’da nerede kalalım diyorsanız size otel tavsiyesi de yapabiliriz.

 Bunlardan birisi Köroğlu Konağı. Gecelik fiyatları 100-150 Tl civarında.

Başka birisi Dorukkaya Ski Mountain Resort bu biraz daha pahalı 150-200 civarında ücreti var. Bu otelin 8 ski – lift ve 11 kayak pisti bulunuyor. Öncekine göre biraz daha kalburüstü sayılır.

Bir de Kartal Otel Kartalkaya var ki bu öbürlerinden daha pahalı 300-400 civarında ücreti var.

Öncekiler size kazık gelirse size Hotel Göl Evi’ni tavsiye edebiliriz. Buranın 70-80 TL civarında ücreti var. Burası ucuz ama jet sosyeteye, yabancı turistlere rastlayamazsınız. Kayak pisti konusunda da zayıf. Eşinizle sakin bir hafta sonu isterseniz, kaymak gibi derdiniz yok da sadece manzara ve otantizm arıyorsanız burası düşünülebilir.

Son alternatifimiz yeni otellerden birisi 250 TL’den başlayan ücreti ile pahalı sayılabilir ama lüx bir yer. Adı Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort.

Peki Kartalkaya’da ne yenir derseniz. Aslında çok özel bir yemek yok. Size taze alabalık sunabilirler yada mangalda sucuk sefasını deneyebilirsiniz.

Şimdiden iyi yolculuklar.

Bu yazı 2523 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak