Karlı buzlu yollarda kaymadan düşmeden yürüme taktikleri

Kış gelmesiyle yolda kayıp düşme vakaları da artmaya başladı. Bazen bu düşmelerin sonucu kalıcı hasarlara da yol açabiliyor.

Karlı buzlu yollarda düşmemek için almanız gereken tedbirler şunlar:

 1.Karlı yollarda yürürken yapılan en büyük hata eller cepte yürünmesi. Eller olası bir denge kaybında vücudumuzu tekrar dengeleyebilmek, en azından hasarsız bir düşüş sağlayabilecek organlarımız. Bunun için eller cepte yürümemek gerekiyor. Elleriniz üşüyorsa eldiven kullanabilirsiniz.

2. Ayakkabı seçimi çok kritik. Özellikle kösele ve yüksek topuklu ayakkabılar büyük risk teşkil ediyor. Ayakkabıların altının lastikli ve derin çizgili olması sizi kaymaya karşı korur.

3. Adımların küçük küçük atılması gerekiyor. Adımların geniş atılması kayma riskini artırır.

4.Merdivenlerde ayağın yere tam basıldığından emin olunmalı. Merdivenlerd yürürken korkuluklardan tutunulmalı.

5. Gizli buzlanmaya dikkat edilmeli. Gölgede kalan alanlarda kar veya buz açıkça görülmese bile gizli buzlanma olabilir. Gölgeden giderken dikkat!

6. Yumuşak kara güvenilmemesi gerekir. Çünkü kar buzun üstüne yağmış olabilir. 7. Şemsiye veya bastonlardan destek alınmalı. Bazen ufak bir destek ile düşmektek kurtulabilirsiniz.

8. Giyilen giysiler düşme anında bizim düşmanımız olabilir. Özellikle metal aksesuarlar bize zarar verebilir.

9. Düşerken avuç içinin yere bakması düşme hasarını azaltacaktır. Düşme anında elleri uzatarak kalçanın ağır hasar görmesi engellenmeye çalışılmalıdır.

10. Yaşlı ve hastaların karlı buzlu havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları gerekir.

11.Düşen birini görürseniz, onu mümkün oluğunca hareket ettirmeden taşımaya çalışın.

Bu yazı 1099 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak