Karatay diyeti

Paylaş
 

Vücuttaki yağ depolarını eritmek ve zayıf kişilere dönüşmek tüm şişmanların hayali değil midir? Karatay diyeti ile hayaller gerçeğe dönüşüyor. Nasıl olduğunu, detaylarını yazının devamında bulacaksınız ancak öncelikle Canan Karatay‘dan biraz bahsedelim. Televizyonlarda sık görmeye alıştığımız Canan Karatay kalp ve iç hastalıkları profesörüdür. Kendisi Türk insanının beslenme düzenindeki yanlışları görmüş ve düzeltmek için yola koyulmuştur. Obezite ülkemizin en önemli problemlerinden biridir ve Canan Karatay bu konuya da eğilmiştir. Yıllardır Amerika ağırlıklı olmak üzere yabancı kültürlerin Türk insanının beslenme düzenine hiç de uygun olmayan diyetleriyle zayıflamaya çalışan insanlara adeta çözüm getirmiştir. Kalori hesabını gereksiz kılan, dengeli ve sağlıklı beslenme düzeni jambon, lazanya gibi bize kısmen yabancı gıdalar içermiyor. Yumurta, peynir, zeytin gibi yiyecekler içeriyor. Esasında topraklarımızın kıymetini biliyor diyebiliriz, çünkü Karatay diyeti içerisinde bulunan gıdalar farklı listelerde yer alan alternatiflerine göre vücuda çok daha faydalı.

Karatay Diyeti Yorumları

İnternet üzerinden de ulaşabileceğiniz yorumlarda sürekli diyetin başarılarından söz edilmektedir. Bu diyetle başarısız olan kişilerin sayısı çok azdır.

Gelelim diyetin içeriğine. Beslenme ihtiyacı tamamen doğal gıdalardan karşılanmalı. Besin değerleri açısından göz atıldığında bu diyet yağ ve protein üzerine kurulmuş durumda. Vücut hücrelerinin ihtiyaç duyduğu yağlar diğer diyetlerde yüksek kalori içerdikleri gerekçesiyle yasaklanır ancak Karatay’da tüketimleri azaltılmıyor. Vücudun hat safhada ihtiyaç duyduğu yağların tüketimine özen gösteriliyor. Ancak sağlıklı yağlarla ilerlemek gerekiyor. Margarin, ayçiçeği yağı ve benzer yağlar tüketilmiyor. Doğal köy tereyağı, zeytin yağı, hayvanların kendi iç yağları gibi kaynaklar tercih ediliyor. Karatay diyeti proteine de özen gösteriyor. http://besleniyo.com/karatay-diyeti/ adresinden konu hakkında daha detaylı bilgileri görebilirsiniz. Kasların yapısında bulunan protein gerekli miktarda mutlaka vücuda alınması gereken bir besin maddesi. Aksi taktirde kilo verilirken vücut yağ yerine kasları yakabiliyor ve bu hiç istemeyeceğimiz bir sonuç.

Yasaklanan yiyecekler hangileri? Açıkçası yapay gıdaların tamamı. Doğal gıdalarla pek de problemimiz yok fakat fabrika çıkışlı hazır yiyeceklerin tamamından kaçınmak gerekiyor. Marketlerden alışveriş yapmayı unutun diyebilirim. En büyük yasak şekere karşı. Vücuda hiçbir katkı sunmayan şeker, kan şekerinin dengesini bozuyor ve hormonların yanlış çalışmasına neden oluyor. Bunun yanında ekmek ve ekmek türevleri tamamen bırakılmalı. Tek lokma dahi olsa tüketilmemeli. Unlu mamullerin tamamı yasaklanmıştır çünkü vücut tamamını şeker olarak görür. Şekerli içecekler aynı şekilde yasaklanmıştır.

Karatay diyeti listesi

Aslında herhangi bir liste yoktur denebilir. Yasak olan gıdalardan uzak durup vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yiyecekleri tüketmeniz yeterlidir. Gün içerisinde 2 öğün yenir. Birini kahvaltı olarak diğerini de öğlen veya akşam öğünü olarak yiyebilirsiniz. Akşam öğünü olarak yemeyi tercih ederseniz kesinlikle saat 20.00’dan sonra olmamalıdır. Kahvaltınızı ceviz, fındık ve bademle zenginleştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar yumurta, peynir ve çiğ yeşilliklerden yaptığınız salatayı tüketebilirsiniz. Az yemelisiniz, kalori kısıtlaması vardır gibi ithamlarda bulunmuyorum. Gerçekten doyana kadar yemek yiyebilirsiniz. Akşam öğününde mümkün olduğunca et ve balık beraberinde salata ve yoğurt tüketmelisiniz. Kimi zamanlarda çorba ve sebze yemeği de tercih edebilirsiniz. Çeşitlilik yaratmak iyidir ancak vücudunuzda protein eksikliği oluşmamasına dikkat etmeniz önemli.

Karatay diyeti yaparken yarım yağlı süt kullanayım, yoğurdum yağsız olsun gibi algılara kapılmamanız önemli. Bu ürünleri doğal temin etmeye çalışın. Doğal temin etmek imkansızsa da tam yağlı olanlarını tercih edin.

Bu yazı 1349 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak