Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Uzun yıllar boyunca yemesine içmesine dikkat etmeyen, yağlı yemekleri seven, kıymasız yapılan yemekleri yiyemeyen kişilerde ilerleyen yaşa da bağlı olarak karaciğer yağlanması görülür.

Karaciğer yağlanmasının kötü beslenme dışında da sebepleri vardır. Hayatında egzersize yer vermeyen kişiler ve alkol bağımlılığı bulunan kişiler de er veya geç karaciğer yağlanması sorunu yaşarlar.

Karaciğer yağlanması karaciğerde olağandan fazla yağ molekülü birikmesidir. Karaciğer aslında bunu kendini korumak için yapar. Karaciğer yağlanması eğer ihmal edilirse siroz veya başka tehlikeli hastalıklara yol açabilir.

Karaciğer yağlanması belirtileri

Bazen gözle görülür hiçbir belirtisi olmayabilir. Hatta kendini turp gibi hisseden kişilerde de bu teşhis konulabilir. En belirgin belirtisi ise kişinin kilolu olmasıdır. Bunun yazında halsizlik veya kronik yorgunluk da bu rahatsızlığa işaret eder.

Bazen de tam tersine aşırı kilo kaybetme de karaciğer yağlanması belirtisi olabilir.

Karaciğer yağlanması teşhisi konulan kişiler kendilerini fazla yormadan fakat düzenli spor-egzersiz yapmalıdırlar. Ayrıca sebze ağırlıklı diyet uygulanarak kademeli kilo verilmelidir. Alkol alışkanlığı var ise bırakılmalı, meyve tüketimi de ölçülü olmalıdır. Çünkü fazla meyve tüketimi de karaciğeri yorar.

Bu yazı 1026 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak