Kakaolu Puding Tarifi

MALZEMESİ:

4 yumurta sarısı,
3 yumurta akı,
20 gr. tereyağı veya sofra margarini,
25 gr. un, 80 gr. toz şeker,
125 gr. çiğ krema
200 gr. koyu şekilde pişirilmiş kakao, birkaç kakao tanesi yerine kavrulmuş kahve tanesi de konulabilir

YAPILIŞI:

Bir kaba tere yağını koyup eritiniz. Çabuk çabuk karıştırırken unu azar azar katıp yağa yediriniz. Karıştırmaya devam ediniz. Yağlı un hafifçe sararmaya başlayınca koyu şekilde pişirilmiş kakaoyu (sütle pişirilmiş olursa daha lezzetli olur) azar azar döküp yağı una yediriniz. Karıştırmaya ara vermeden beş dakika kadar kaynatınız. Sonra kabı ateşten indirip ılımaya bırakınız. Kakaolu karışım ılıyınca bunu çabuk çabuk karıştırırken serpilerek dökülecek şekeri katıp yediriniz. Ondan sonra da yumurta sarılarını teker teker katıp, bu karışıma iyice yediriniz.

Karışım iyice soğuyunca bir başka kapta kar hâline gelinceye kadar çırpılmış yumurta aklarını kaşık kaşık buna katarak ve yavaş yavaş karıştırarak yediriniz. Elde edilen karışımı bir puding kalıbına boşaltınız. Kalıbı içi su dola başka kaba oturtarak ve birlikte oldukça sıcak bir fırına sürünüz. Kabın suyu azalırsa kaynar su katarak pudingi bir saat kadar pişiriniz.

Puding pişince fırından çıkarıp kalıbı servis tabağına baş aşağı ederek içindekini oraya aktarınız. Kremayı iyice çırptıktan sonra sıkma şırıngasına koyup pudingi bununla süsleyiniz. Onun üstünü de kakao veya kahve taneleriyle süsleyiniz. Krema yerine 1 kahve fincanı krem şantiyle de süslenebilir. Bu puding, şekerli ve sütlü koyu bir kahveyle de yapılabilir.

 

Bu yazı 892 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak