Kadir Gecesi duası

Kadir Gecesi bildiğiniz gibi bin aydan hayırlı bir gecedir. Bu geceden olabildiğince istifade etmek gerekir. Kadir  Gecesinde en yapabileceğimiz en faydalı şey kulluğumuzu hatırlayıp dua etmektir.

Gerçeği söylemek üzer insanoğlu günlük koşuşturmacalar içindeyken kul olduğunu bir unutuyor. Olaylar başka olayları takip ediyor, ibadetten kulluktan uzak yaşayabiliyoruz. Bazen kıldığımız namazdan , tuttuğumuz oruçtan bile gafil yaşayabiliyoruz. Kadir Gecesi gibi mübarek geceler, Ramazan ayı gibi kutlu bir ay ve üç aylar bizi biraz olsun kendimize getiriyor.

Rahmet sağanağının alabildiğine yağdığı bu geceden azami şekilde istifade etmek lazımdır. “Azami” denilince akla büyük şeyler gelir. Şeytanın bir metodu da bir şeyi büyütüp ondan sonra kula ağır gelmesini sağlamaktır. Yani Kadir Gecesinde ibadet etmeye niyetlenen kulun kulağına şeytan fısıldar:

-Bu gece önemli çok ibadet etmelisin. Yüzlerce rekat namaz kılmalı, ağzından virdi düşürmemelisin.

Bu düşünce kula hoş gelir. Hatta ibadet miktarını artırır da artırır. Ne zamanki iş icraata gelir. Yani namaz kılmaya gelir, dua okumaya gelir. Kul kendi vaadi altında ezilir. Bu kadar ibadeti yapma düşüncesi ağır gelir. Şeytan kulun üzerine ağır bir yorgan örter, güya yüzlerce rekat namaza kılacak kul, bir rekat kaza namazı kılmadan, yatağa yönelir.

Şeytanın bu türlü vesveselerine kapılmamak gerekir. İbadette çokluktan ziyade derinlik ve devamlılık önemlidir. Bir sene boyunca ibadet hayatını nadasa bırakıp bir gecede hepsini telafi etmeye çalışmak yerine her günü Kadir Gecesi bilip düzenli ibadet etmelidir. Az veya çok. Gücümüz yettiği kadar ibadet etmeli. Tefekkür etmeliyiz.

Tefekkür ne demek. Tefekkür düşünmek demektir. Kuranı Kerim mealini okuduysanız sıklıkla şu ifadelere rastlarsınız. “Neden düşünmüyorsunuz?” “Neden aklını kullanmıyorsunuz”

Düşünmek ibadettir. Kulluğumuzu, içinde bulunduğumuz imtihanı, Allah’ın(cc) bize bahşettiği nimetleri, onun büyüklüğünü, kainatın ne şekilde işlediğini, hatalarımızı, kulluk yolunda neler yapabileceğimizi düşünmemiz gerekmektedir.

Kadir Gecesinde de diğer ibadetlerin yanı sıra düşünme ibadetini de yapmalıyız.

Peki Kadir Gecesinde nasıl dua etmeli ?

Peygamberimiz (sas) Kadir Gecesinde okumak için uzun ibadetler yerine kısa bir dua öğretmiştir.

Aişe validemiz, “Şayet Kadir Gecesi’ne tevafuk edersem nasıl dua edeyim?” diye Allah Resulü’ne sormuş, Fahr-i Kâinat Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de ona, “Ellâhümme inneke afüvvün, tuhibbu’l-afve fa’fü annî” (Allah’ım! Şüphesiz Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.) (Tirmizi, Da’avât 89) duasını öğretmiştir.

Evet sadece bu kadarcık bir dua. Ama bu duada düşünenler için çok şeyler gizli. Malum olduğu üzere Kadir Gecesi gizlidir. Ramazan Ayının 27. Gecesini biz Kadir Gecesi olarak kutlasak da yılın herhangi bir günü olma ihtimali de olabilir. Peki biz her gün bu duayı okuyarak her günümüzü Kadir Gecesi gibi neden idrak etmiyoruz?

Her gün “Allah’ım şüphesiz sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” demek çok mu zor ? Bu duayı hem Kadir Gecesinde hem de başka zamanlarda okumalı ve düşünmeliyiz…

Bu yazı 949 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak