İş hayatında başarılı olmanın püf noktaları

İş hayatında başarılı olmayı herkes ister. Bunun kısa bir formülünün olmasını da. Ama acı gerçekler bize başarının dolambaçlı ve sarp yollardan geçtiğini söylüyor. Yine de kafamızda yer etmesi gereken püf noktalar var.

Peki nedir bu iş hayatında başarının püf noktaları?

İlk önce her bireyin farklı özellikleri ve yetenekleri olduğunu kabul etmek lazım. Başkaları için geçerli olan kurallar bizde geçerli olmayabilir. Önce kendimizi tanımalıyız. Hangi yönlerimiz zayıf, hangileri kuvvetli, hangi alanlarda daha başarılı olabiliriz? Demek ki iş hayatında başarılı olmak için daha yetenekli olduğumuz alana yönelmemiz gerekiyor, daha fazla para kazandırana değil. İşimizi iyi yaparsak zaten her işten iyi para kazanabiliriz.

İş hayatında başarılı olmanın ikinci püf noktası ise hedefini iyi belirlemek. Bu seçenek de aslında kendimizi iyi tanımakla ilgilidir. Ne yapıp ne yapamayacağımızı bilerek ona göre hedef belirlemeliyiz. Realist olmayan hedefler koymak yada belirli bir hedef koymamak başarının önünde daima engel olacaktır.

Üçüncüsü ise inanmak. Koyduğunuz hedefe ulaşacağınıza inanmıyorsanız başarılı olmanız imkansızdır. İnanmak ama hayallere inanmak değil. Başarmak için gerekli bilgi, birikim ve donanımınız var mı? Şartlar uygun mu? Bu konuları kendinize objektif olarak sorun. Hakikaten başarabilecek misiniz? Belkilerle yola çıkarsanız finişe varamazsınız.

İş hayatında başarını olmanın dördüncü ve uygulaması en zor olanı ise kararlılık. Millet olarak hızlı başlayan ama tez yılan bir yapıya sahibiz. Başarıyı hep çabuk gelsin isteriz. Ama başta dediğimiz gibi başarıyı elde etmek kesinlikle kolay değildir, azim gerektirir. Özellikle iş hayatında tökezlesek bile kalkıp yolumuza devam etmeli, denemekten bıkmamalıyız.

İş hayatında başarılı olmanın beşinci püf noktası ise başarının bedelini ödemeye hazır olmaktır. Her şeyin olduğu gibi başarının da bir bedeli vardır. Başarı olmak için zaman ve para gerektiğini herkes bilir? Sizce sadece o kadar mı? İş hayatında başarının bedeli belki etik değerleriniz, belki itibar ve güvenilirliğiniz, belki de eş, dost ve çevrenizdekileri kaybetmek olabilir. Bu bedelleri ödemeye hazır mısınız? Ya da ne kadarını ödeyebilirsiniz? Herkesi kandırarak iyi bir siyasetçi yada üstlerinize yalakalık yaparak iyi maaşlı bir yönetici olabilirsiniz. Bedelini ödeyemeyeceğiniz hiçbir işe girişmeyin, yarım bırakmak zorunda kalırsınız.

 

Bu yazı 972 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak